Tartışmalı Filmin Afişi Yayınlandı

Ahmet Kaya’nın hayatının anlatıldığı ve tartışmalara sebep olan ‘İki Gözüm Ahmet’ filminin afişi yayınlandı.

Ahmet Kaya’nın hayatını konu eden bir filmin çekileceği ilkin heyecan yaratsa da eşi Gülten Kaya’nın açıklamalarıyla konu yoğun bir tartışmaya dönüşmüştü. Gülten Kaya’nın yaptığı açıklamayla ‘kendilerinden izinsiz’ çekildiğini belirtmesiyle filmin durumu tartışmalı bir hal alırken anlaşmazlık sebebiyle Ahmet Kaya’nın müzikleri de filmde kullanılmayacak.

Öte yandan Hakan Gürtop ile Gani Rüzgar Şavata’nın yönettiği ve Özgür Tüzer, Aleyna Solaker, Serdar Orçin ile Ruhi Sarı’nın oynadığı İki Gözüm Ahmet filminin çekimleri tamamlandı, vizyon tarihinin de 7 Şubat 2020 olduğu açıklandı. Son gelişme de filmin afişinin yayınlanması oldu.

”Ahmet Kaya’nın Hayatını Pervasızca Didiklemek”

Gülten Kaya, filme dair sert bir açıklama yaparak şunları söylemişti;

“Ahmet Kaya ile hayatında fiilen ve düşünsel olarak tek bir kez bile yan yana gelmemiş bir takım insanlar, onun hakkından en ufak bir fikri dahi olmayan birileri bu filmi ve filmleri yapmaya çalışıyorlar. Bunların benim gözümdeki tanımı kifayetsiz muhterislerdir. Çünkü Ahmet Kaya’nın hatırasını bu kadar pervasızca didiklemek, incitmek, talan etmeye kalkmak; onu özleyen, öğrenmek isteyen, tanımak isteyen ve dinlemeyi yeniden arzu eden milyonlarca insanı da istismar etmeleri anlamına geliyor. Onların da yanıltılmalarına ve hayal kırıklığına uğratılmalarına izin veremezdik. Bu yapılmak istenen işler; Ahmet Kaya’nın hayatından, mücadelesinden tamamen uzak onu sevenlerine ve geleceğe doğru şekilde aktarmaktan tamamen uzak. Sinema sanatının asgari estetik değerlerini dahi taşımadığını düşündüğüm ve ticari olduğu, sadece ticari amaç taşıdığı son derece net bazı girişimlerle karşı karşıyayız. Hemen ifade edelim ki bizler bütün yasal korunma yollarını etkin biçimde çalıştıracağız ve bu tür girişimlere karşı hukuki haklarımızı elbette sonuna kadar kullanacağız”

”Bu Film Bizim Onur Meselemiz”

Filmin yapımcıları da ‘Gülten Kaya 2 Milyon Talep Etti’ şeklindeki iddialar üzerine aşağıdaki açıklamayı yapmıştı;

“Bu film bizim onur meselemiz. Film bizim ölümsüz usta Ahmet Kaya misyonuna ve sevenlerine borcumuzdur. Her ne olursa olsun bu film tamamlanacak ve gösterime girecektir. Bazı gazetelerde çıkan asılsız haberler bizi oldukça derinden üzmüştür. Bu asılsız haberlerin, Ahmet Kaya’nın bize bıraktığı emaneti saydığımız Gülten Kaya hanım cephesinden ortaya atıldığına da inanmıyoruz. Gülten hanım, film çekimlerinde Ahmet Kaya’nın kendisine ait eserlerinin eşi ile çocuklarının kullanılmasına izin vermemiştir. Bizden değil 2 milyon lira, hiçbir şekilde maddi bir beklentisi de olmamıştır. Haberlerde yer aldığı gibi bir pazarlık da söz konusu değildir. Keşke Gülten hanımın bizden maddi bir beklentisi olsaydı ve yerine getirseydik. Kendisi ne zaman bir talepte bulunursa biz hazırız. Aslı olmayan asparagas haberlere hiç kimse itibar etmesin.”

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir