“Tarihte Yaşanmamış Olaylar” Görücüye Çıktı

“Penaber”, “Servis” kısa filmleriyle adından söz ettiren yönetmen Ramazan Kılıç’ın yeni kısa filmi “Tarihte Yaşanmamış Olaylar” özel bir gösterimle sinemaseverlerin karşısına çıktı.

“Servis” filmiyle ulusal ve uluslararası festivallerden çeşitli ödüllerle dönen Ramazan Kılıç’ın yeni filminin yapımcı koltuğunda ünlü oyuncu Ekin Koç oturuyor. Fransız Kültür Merkezi’nde  ekip, sektörden önemli isimlerin ve basının katılımıyla gerçekleşen gösterimde “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”ı izledik.

Yönetmenin doğup büyüdüğü Ağrı’da çekilen film; 10 yaşındaki Şevîn’in yatalak vê dilsiz nenesi için Kürtçe konuşan bir televizyon icat etmeye karar vermesini anlatıyor. Bizden bir hikâyeyi temiz bir şekilde anlatabilen filmin müziklerinden “Aman Aman”da insanda ayrı bir tat bırakıyor.

Yönetmen Ramazan Kılıç filmin hikâyesini ve kendisi için önemini şöyle dile getiriyor: “Hikâyenin benim için önemli olmasının nedeni: Çocukluğumda anlattığım hikayenin benzerinin benim başımdan da geçmesi ve ilk defa kendi anadilimde bir film çekmiş olmam. Uzun zamandır Kürtçe bir film çekmek istiyordum. O da Tarihte Yaşanmamış Olaylar’a nasip oldu. İnsanın kendi anadilinde bir film çekiyor olması başka bir duyguymuş. Bu filmi çekerek aslında bugüne kadar beni yiyip bitiren, içimi kemiren bir olayı ya da hikayeyi kafamdan ve gönlümden atmış olmam. Bir nevi huzura kavuştum bi filmi çektikten sonra. Tabi bir de bu filmde  ilk defa uluslararası bağlantıların da olduğu bir film çektim. Bu da benim için başka bir önemli noktası. Tarihte Yaşanmamış Olaylar uluslararası bir boyuta ulaştı bazı kurumların projeye dahil olmasıyla. Bu da benim için başka bir tecrübe alanı oldu. Bir de işin ortak yapım boyutunu deneyimlemiş oldum.”

Bağımsız bir kısa film gösteriminin bize gösterdiklerine dair birkaç şey söylemek gerekiyor. Kısa film yapımı noktasında yönetmenler ve yapımcıların çeşitli sıkıntıları bulunuyor. Onlardan biri de aslında yaptığın filmin insanlara ulaşabilmesine sağlamak. Bu noktada pr, basın ve dağıtım bir adım öne çıkıyor. Sektörün farklı yerlerinden isimlerin bir araya geldiği özel gösterimde iyi bir hikâye anlatımının ve o hikâyeyi ortaya koymanın yansımasını gördük. Tabii bu yansımasının önemli unsuru hikâyesini, ne anlatmak istediğini bilen bir filmle karşı karşıya olmaktı.

Festival yolculuğu başlayan Tarihte Yaşanmamış Olaylar’ı denk geldiğinizde kaçırmayın derim.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, "Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi" başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı "Sinema ve Felsefe" dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapıyor. Sinema yazıları yazıyor. Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.