Dünyanın Belgeseli ‘Sinema Verite’de!

13. Sinema Verite Uluslararası Belgesel Film Festivali Tahran’da Charsou Complex’de başlayacak. Festivalde beş kıtadan ve onlarca ülkeden yarışacak filmler belli oldu.   

İran’da her yıl gerçekleştirilen uluslararası belgesel film festivali ‘Sinema Verite’nin 13.’sü başkent Tahran’da resmen başlıyor. 9-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalin uluslararası yarışma bölümüne 100’ün üstünde ülkeden 6000’den fazla çalışma gönderildi. Yarışacak filmlerin kesinleştiği festivalin İran ayağında ise 687 belgesel film değerlendirildi.

Hangi Ülke Kaç Filmle Temsil Edilecek ?

Beş kıtadan filmlerin yarışacağı festivalde, aralarında Almanya ve Fransa’nın da olduğu 39 ülkeden belgesel filmler gösterilecek. 39 ülkeden gönderilen 55 film arasında Alman belgeselciler 8 filmle ilk sırayı alıyor. Fransa ise 7 filmle onu takip ediyor. Amerika ve İtalya 6 film, Hollanda, Katar, Norveç ve Litvanya 3’er filmle katılırken, İngiltere, Rusya, İspanya, Polonya, Türkiye, Mısır, Sırbistan, Afganistan, Avusturya ve Macaristan ikişer filmle yarışmaya dahil olacaklar. Belçika, Arjantin, İrlanda, Japonya, İsviçre, Sudan, İsveç, Ukrayna ve Somali ise birer filmle yarışacaklar. Sinema Verite’nin 13. Festivali’nin yöneticisi ise Mohammad Hamidi Moghadam ilan edildi.

Her Metrajdan Belgesel Film Var

Uzun metrajlı (+70), orta metrajlı (40-70), ve kısa metrajlı belgesel filmlerin (-40) yarışacağı  festivalin ulusal ve uluslararası bölümleri dışında, “Bir Festivalin Aynası: Millenium Uluslararası Belgesel Film Festivali”, “Portreler”, “Özel gösterimler”, “Retrospektifler” de yer alacak. Festivalde ayrıca daha önce Locarno, Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA), Hot Docs Kanada Uluslarası Belgesel Film Festivali, Karlovy Vary ve Visions du Réel gibi birçok festivalden ödül almış filmler de izlenebilecek.

Genç Belgeselcilere Yönelik Workshoplar

Festivalde aynı zamanda uluslararası birçok önemli belgeselcinin katılımıyla, gençlerin ufkunu açarak daha etkili belgeseler yapmasını sağlayacak workshoplar da yer alacak. Worksopların amaçları arasındaysa gençler için üst düzey belgeselcilerle tanış olma şansı yaratmak olduğu kadar uluslararası araştırmaların ve karşılıklı ilişkilerin genişletilmesi de bulunuyor.

Farklı Bölümler Üstün Yönetmenler

Mirror Of Festival Bölümü

“Festivalin Aynası” bölümü 21. yy insanının karşılaştığı sorunlar ve zorlukları vurgulayan belgeselleri içeriyor. Günümüz sorunlarına var gücüyle dikkat çeken ve yüksek kaliteli filmlerin yapımcıları olan bağımsız belgesel film yönetmenlerini de destekliyor. Bu yıl ayrıca Belçika Milenyum Festivali’nden 7 film Cinema Verite’de izleyicilerin beğenisine sunulacak. Milenyum Festival’in Sanat Yönetmeni Zlatina Rousseva da festivalin bu bölümünde katılımcı olacak.

“Mirror of Festival”de, Almanya Bernadett Tuza-Ritter tarafından yönetilen “A Woman Captured”ın yanı sıra Andrés Lübbert tarafından yönetilen “The Color of the Chameleon” yer alacak. Arjantin, Tato Morena yönetiminde ‘Arreo”, Fransa Claire Billet & Olivier Jobard tarafından “Heart of Stone”, İrlanda, Frankie Fenton imzalı “It’s Not Yet Dark”, Avusturya ise Christian Krönes, Florian Weigensamer yönetiminde “Welcome to Sodom” ile yer alacak.

Özel Gösterimlerde Ne Var?

“Özel Gösterimler” sekmesinde ise Fransa Lech Kowalski tarafından çekilen ‘Blow It To Bits” ile yarışırken İtalya, Brunella Filì’nin “Bottoms Up” çalışmasıyla, Makedonya,  Ljubomir Stefanov ve  Tamara Kotevska yönetimindeki “Honeyland”, Hollanda,  Sergei Loznitsa’nın çektiği  “State Funeral”, İspanya, Javier Corcuera’nın yönettiği “The Journey of Javier Heraud” ve Valentina Primavera yönetimindeki “Una Primavera” filmi de Avusturya, Almanya ve İtalya üçlüsü için yarışacak.

Portreler Bölümü

Bu bölümde Italya Andrei Andreyevich Tarkovsky tarafından yönetilen “A Cinema Prayer”, Eugenio Cappuccio’nun yönettiği “Fellini fine mai” ve Riccardo Zinna’nın filmi “Flavioh- Tribute to Flavio Bucci” ile katılacak. Fransa/Sudan/Almanya/Çad/Katar Suhaib Gasmelbari Mustafa’nın yönettiği “Talking about the trees” ile ortaklaşa katılırken, Kıbrıs, Peter Medak tarafından çekilmiş “The Ghost Of Peter Sellers” filmiyle yer alacak.

Nick Willing’in yönettiği “Unstoppable: Sean Scully And The Art Of Everything “filmiyle İngiltere yarışmaya dahil olurken, Amerika- Afganistan-Katar, Mariam Ghani yönetimindeki “What we left unfinished” ile mücadele edecek.

Retrospektif Başlığı Altında Kim Var?

Retrospektif bölümü başlığıyla yayınlanacak belgeseller de şöyle sıralandı: Ukrayna’dan “Home Estonya ve Latvia’dan “The Immortal”, Latvia’dan Gints Grūbe ve Jaak Kilmi yönetimindeki “My Father, The Spy”, Hırvatistan’dan Neven Hitrec imzalı “Push-Pull”, Bosna Hersek’ten Emir Kapetanovic yönetimindeki “ReGeneration”, Litvanya’dan Alexander Belinski ve Agne Dovydaityte imzasıyla “The Sun Sets in the East” ve Romanya, Portekiz, Macaristan ortaklaşa Marianna Vas- Hedda Bednarszky ikilisinin çektiği “Wild Berries” ile katılıyorlar.

İran, Belgeselleriyle Dikkat Çekiyor

Iranlı yönetmenler çektikleri belgesellerin ülkelerindeki insanların güncel sorunları derinlikli ele alışlarıyla dünya çapında kabul gördüler. Çocuk işçiliğinden, uyuşturucu bağımlılığına, yoksulluk, intihar vb. birçok sosyal sorun belgesel film yapımcıları tarafından ele alınan önemli konular oldu. Yine kadınlar ve kadınların karşılaştıkları sayısız sınırlandırmalar da son yıllarda izleyicinin dikkatini çekti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir