Süpürge Bu Kez Online Uçacak!

Türkiye’nin ‘ilk kadın filmleri festivali’ olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, tüm dünyayı, kadınların geleceği ile birlikte doğanın geleceğini de düşünmeye davet ediyor.

Türkiye’nin ‘ilk kadın filmleri festivali’ olma özelliğine sahip, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl 23’üncü kez düzenlenecek. Festivalin 2020’deki teması ‘doğa’ olarak belirlendi.

Doğanın talanına karşı kadınların filmleriyle ve kadınlarla birlikte ses çıkarmak için teması “DOĞA” olarak belirlenen 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin küresel bir salgına denk gelmesinin bizlere bir kez daha ve daha gür sesle hatırlattıkları var. İnsanın doğanın bir parçası olduğunu, insanlaşmanın doğada ve doğa yoluyla gerçekleştiğini ve ancak o zaman insanın gerçek festivalinin, doğayla olan sonsuz dansının ve şarkısının tüm canlıların birliğinde yansıyacağını aklımızda ve kalbimizde
tutmaya devam ediyoruz. Gerçek festivalimizi yapana dek Uçan Süpürge olarak 22 yıldır yaptığımız gibi kadınların dayanışması ile herkese ulaşmak için adımlarımızı sıklaştırmayı da sürdürüyoruz ve 23. yılda evinize geliyoruz.

1301 Film ile başvuru sürecini tamamladık. 101 ülkeden kadın yönetmenlerin sesini duyurmasına, sesimizi duyurmaya hazırlanıyoruz. Temamız “Doğa” çünkü doğa ayakta, kadınlar ise en önde…

Uçan Süpürge, Cannes, Berlin, Rotterdam gibi dünyanın en önemli festivallerine jüri gönderen FIPRESCI jürisine sahip ilk kadın filmleri festivali olma özelliğini de taşıyor.

Kadın örgütleri ve STK’larla toplantılar düzenleyerek, yeni festivale yoğun bir şekilde hazırlanan Uçan Süpürge, kökleriyle birbirine bağlı olan, tahakkümü de mücadeleyi de birlikte paylaşan kadın ve doğa arkadaşlığından yola çıkarak ‘’Doğa ayakta, Kadınlar en önde’’ fikriyle 2020’ye hazırlanıyor.

Festival, her yıl olduğu gibi 2020’de de, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın sorunlarına duyarlı kişileri, kadın örgütleri ve diğer ilgili sivil toplum örgütlerini bir araya getirmeyi, kadın sorunları konusunda ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde toplumsal farkındalığı artırmayı ve kadın emeğini görünür kılmayı amaçlıyor.

Ekonomik, Ekolojik Krizve Yerel Üretimlerin Yok Oluşu

Uçan Süpürge Vakfı, her yıl, dünyadaki gelişmeleri izleyerek ve diğer kadın örgütleri ve
festival ekipleri ile çalışarak, bir tema belirliyor. Bu yılki çalışmalarda, kadınların erkek şiddeti ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadar bir çok konuyla da mücadele etmek zorunda kaldığı gerçeğinden hareket eden festival ekibi; ekonomik ve ekolojik krizin, yerel üretimlerin yok oluş tehdidiylekarşı karşıya olması,kuraklık,iklim değişiklikleri gibi konulardan yola çıktı ve 2020 temasını ‘doğa’ olarak belirledi.

Sinema Doğayla ve Kadınların Emeğiyle Yeşerecek!

Kaz Dağları’nın, Gerze’nin, Hasankeyf’in sesiyle iklim aktivisti Greta’nın sesi ve dünyanın her yerindeki ekolojik yıkıma karşı yükseltilen ses arasında bir bağ olduğu düşüncesiyle yeni temasını belirleyen Uçan Süpürge,bu yıl ‘doğa’ temasıyla uçacak. Uçan Süpürge bu yolla, 23’üncü yılında; hak gaspları, taciz, tecavüz, cinayetler ve savaş politikalarıyla karşı karşıya olan kadınların geleceği ile “doğa”nın geleceğini birlikte düşünmeye davet edecek, sinemayı doğayla ve kadınların emeğiyle yeşertecek!

Doğayla birlikte özgürleşeceğimiz ve tüm canlıların festivalinin evreni kuşatacağı günlerin geleceğine inancımızla; sen #evdekal Uçan Süpürge Sana Gelir! Yakında sizlerle paylaşacağımız 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali izlencesini ve diğer festival etkinliklerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi kullanabilirsiniz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir