Sultanbeyli Kısa’da Uluslararası Jüri Belli Oldu

4-5 Haziran tarihlerinde sinemaseverleri bir araya getirecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın uluslararası kategorisinin jüri üyeleri açıklandı.

 T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün Destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda uluslararası kategoride yarışacak filmleri değerlendirecek jüri üyeleri açıklandı. Yarışmanın uluslararası jürisinde, sinema alanında uluslararası birçok çalışmaya imza atan, Oscar Akademi Üyesi İranlı Yönetmen Farnoosh Samadi, rol aldığı birçok dizi ve sinema filmleriyle tanıdığımız Oyuncu Emre Kızılırmak veAvanca Cine-Club Başkanı, Porto Femme Uluslararası Film Festivali Direktörü, Yapımcı Ana Castro yer alıyor.

Uluslararası Kategoride Birinci Olan Filme Bin Euro Para Ödülü

Festivale katılanlar, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen özenle seçilmiş kısa filmleri izleme fırsatı bulacak. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda, on filmin yarışacağı uluslararası kategoride birinci olan film bin Euro’luk para ödülünün sahibi olacak.

Yurtiçi ayağında ise; kurmaca, animasyon ve deneysel türündeki kısa filmlerin yer alacağı yarışmada “En İyi Film” 15 bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi olacak. Dereceye giren ikinci filme 10 bin TL, üçüncülük elde eden filme ise 7 bin TL’lik para ödülü takdim edilecek. Yarışmada yer alan tüm kısa filmler aynı zamanda bu yıl “Yunus Emre” anısına verilecek olan 10 bin TL’lik “Özel Ödül” için de aday olacak. Yarışmada bunun yanı sıra kısa film alanında nitelikli yapımların artması ve yeni yeteneklerin cesaretlendirilmesi amacıyla finale kalan ancak dereceye giremeyen kısa filmlere ikişer bin TL “Gösterim Telifi” verilecek.

 Jüri Üyeleri Biyografileri:

Farnoosh Samadi

İran doğumlu Farnoosh Samadi, İtalya’da Roma Güzel Sanatlar Akademisinde Multimedya Sanatı eğitimi aldı. Çalışma hayatına İran Genç Sinemacılar Derneği’nde film yapımcısı olarak başladı ve ardından çeşitli video enstalasyonları üretti. Filmleri dünya çapında önemli film festivallerinde gösterildi. Farnoosh Samadi’nin senaryosunu yazdığı çok sayıda kısa filmi var. Bunlardan biri, yönetmen Ali Asgari’nin büyük beğeni toplayarak 2013 yılında Cannes’da Altın Palmiye ve Sundance Film Festivalinde Jüri Büyük Ödülü için yarışan filmi More Than Two Hours. Daha sonra aynı yönetmenin ilk gösterimini Venedik Film Festivalinde yapan kısa filmi Baby’nin de senaryosunu yazdı. Ayrıca, Ali Asgari’nin yapımı Cinefondation Residence Cannes desteğiyle gerçekleşen ve 2017’de Venedik Film Festivalinde (Orizzonti) gösterilen uzun metrajlı filmlerinin ortak yazarıdır. Yardımcı yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği ilk kısa filmi The Silence, Cannes 2016’da Altın Palmiye için yarışırken, yönettiği ikinci kısa filmi Gaze’in dünya prömiyeri 2017’de Locarno Film Festivali yarışmalar bölümünde gerçekleşti. Film aynı zamanda 2018’de Oscar’a aday gösterildi. 2016 yılında Lucania Film Festivalinde, 2017’de İtalya Arcipelago Film Festivalinde jüri başkanlığı yapan Samadi, 2018’de Oscar Akademi üyeleri arasına katıldı.

Emre Kızılırmak

Emre Kızılırmak, 9 Mart 1983 yılında Ankara’da doğdu. Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nde tiyatro eğitimi aldıktan sonra yüksek lisansını Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk üzerine yaptı. 2009 yılında Aşk Bir Hayal adlı diziyle profesyonel oyuncuk kariyerine ilk adımını atan Kızılırmak, ardından Dedektif Memoli (2011), Atlılar (2012), Peri Masalı (2013), Kara Para Aşk (2014) ve Bir Deniz Hikayesi (2015) projelerinde yer aldı. Son olarak hem yapımcı hem de oyuncu olarak yer aldığı “Fuad” adlı internet dizisi ile çalışmalarına devam etmektedir.

Ana Castro

2020 yılında Avanca Cine-Club’ın başkanlığını devralan Ana Castro, XX Element Project Kültür Derneğinin başkanlığı ve Porto Femme Uluslararası Film festivali direktörtlüğü görevlerini de yerine getirmektedir. Averio üniversitesi Multimedya ve İletişim alanında yüksek lisans yapmış olan Ana Castro, Filmografo Animasyon Stüdyoları ve Avanca Cine-Club’da her yıl onlarca uzun ve kısa filmin yapımcılığını gerçekleştirmektedir. 2014-2017 yılları arasında AVANCA Uluslararası Sinema Bulışmalarının program direktörlüğünü gerçekleştiren Ana, ASSECOM-CA yönetim kurulu üyesi olmasının yanısıra 2018 yılından bu yana São Tomé Fest Film’in düzenlenmesine de destek vermektedir. Estarreja ve Aveirense Sinemaları için düzenli program yapan Ana Castro, pek çok uluslararası film festivalinde jüri üyeliği yaptı

 

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir