Sultanbeyli Kısa Film Yarışması Başlıyor!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması yarın (15 Haziran) başlıyor. Film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler ve özel etkinliklerle sinemaseverleri 15-16 Haziran’da Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde buluşturacak yarışma, pandemi koşullarına uygun fiziki olarak ücretsiz şekilde gerçekleştirilecek.Yarışmada kazanan isimler ise 17 Haziran Perşembe günü Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek ödül töreninde belli olacak.

 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması seyircisine kavuşuyor. Ulusal ve uluslararası kategoride yılın en dikkat çeken kısa filmlerini film ekiplerinin de katılımıyla fiziki olarak seyirciyle buluşturacak yarışma,pandemi kurallarına uygun şekilde fiziki olarak düzenlenecek. Tüm film gösterimlerinin Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleşeceği yarışmanın ödül töreni ise17 Haziran Perşembe günü İstanbul Sinema Müzesi projesi kapsamında restore edilen Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek.

 Yerli Sinemanın En İyi Kısaları Seyirciyle Buluşuyor

Usta oyuncu Perihan Savaş’ın başkanlığında Yönetmen Banu Sıvacı, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran ve Oyuncu Hakan Karsak’tan oluşan Ulusal Yarışma Jürisi’nin değerlendireceği finalistler arasında; Belkıs Bayrak’ın Cemile, Büşra Bülbül’ün Çamaşır Suyu, Ege Karakurt’un Düdük, Mehmet Oğuz Yıldırım’ın Lekesiz, Emre Sefer’in Mahallenin Bazı Kedileri, Yeşim Tonbaz’ın Münhasır, Öykü Orhan’ın Paydos, Fırat Onar’ın Perdeler, Ahmet Keçili’nin Seval ve Orhan Umut Gökçek ile Şeyma Gökçek’in Son filmleri yer alıyor. 16 Haziran Çarşamba günü yapılacak gösterimler sonrasında ise film ekipleri seyircilerden gelecek soruları cevaplayacak.

 Sinemaseverler Uluslararası Kısa Filmlerle Dünya Turu Yapacak

Oscar Akademi Üyesi İranlı Yönetmen Farnoosh Samadi, rol aldığı birçok dizi ve sinema filmiyle tanınan Oyuncu Emre Kızılırmak ve Avanca Cine-Club Başkanı, Porto Femme Uluslararası Film Festivali Direktörü, Yapımcı Ana Castro’dan oluşan Uluslararası Yarışma Jürisi’nin değerlendireceği finalistler arasında ise; Sagnik Dutta Gupta’nın Abandonment, Mahdi Iravani’nin Behind the Glasses, Karol Ulman’ın End of the World, Yousef Kargar’ın Gabriel, Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte ve Zoé Devise’in Migrants, Jean-Marie Villeneuve’in On the Other Side, Santiago Aguilera ve Gabriel Monreal’in The Boy and The Mountain, Yağmur Kartal’ın The Toymaker Hidden Heirloom, Ragıp Türk’ün Tor ve Munir Atalla’nın Wolf’s Milkfilmleri yer alıyor. Uluslararası Yarışma kapsamındaki filmlerin gösterimi 15 Haziran Salı günü gerçekleştirilecek.

 Yarışma Dışı Özel Seçkiyle “Yunus Emre” Anılacak

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ilk yılında, vefatının 700. yıldönümü sebebiyle UNESCO tarafından kabul edilen Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında, Anadolu’da Türkçe şiirin öncülüğünü yapan, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre anısına da film gösterimi yapılacak. Seçkide Muhammet Emin Altunkaynak’ın Anormal, Ömer Dişbudak’ın Burhan, Ferhat Zengin ve Bahadır Kapır’ın Büyülü Fener Bekçileri, Sude Özbek’in Sahne Tozu ve Ferman Narin’in Şeker Gıda filmleri yer alıyor. Seçki kapsamındaki filmlerin gösterimi 15 Haziran Salı günü gerçekleştirilecek.

İlk Yılında Kısa Film Yönetmenlerine Büyük Destek

Kurmaca, animasyon ve deneysel türündeki 10 kısa filmin yer aldığı ulusal kategoride “En İyi Film” 15 bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi olacak. Dereceye giren ikinci filme 10 bin TL, üçüncülük elde eden filme ise 7 bin TL’lik para ödülü takdim edilecek. Yarışmada yer alan tüm kısa filmler aynı zamanda bu yıl Yunus Emre anısına verilecek olan 10 bin TL’lik Özel Ödül için de aday olacak. On kısa metrajın yer aldığı uluslararası kategoride ise birinci olan film bin Euro’luk para ödülünün sahibi olacak.

Yarışmada bunun yanı sıra kısa film alanında nitelikli yapımların artması ve yeni yeteneklerin cesaretlendirilmesi amacıyla finale kalan ancak dereceye giremeyen kısa filmlere de ikişer bin TL’lik Gösterim Telifi verilecek.

Perihan Savaş ve Hakan Karsak Sinemaseverlerle Buluşacak

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın Ulusal Yarışma Jürisi başkanı usta oyuncu Perihan Savaş ve oyuncu Hakan Karsak sinemaseverlerle söyleşide buluşacak. 15 Haziran Salı günü Sultanbeyli Belediyesi Kültür Müdürlüğü YouTube hesabından canlı olarak gerçekleştirilecek Beyazperdeden Beyazcama Bir Usta: Perihan Savaşsöyleşisi ile usta oyuncu sinemaseverlerin sorularını cevaplayacak. 16 Haziran Çarşamba günü, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Hakan Karsak ile “Bir Oyuncunun Serüveni”söyleşisinde de oyuncu Hakan Karsak, oyunculuğa dair deneyimlerini paylaşacak.

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması Programı

15 Haziran 2021 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi (Cep Salon)

12.00 — Uluslararası Yarışma Finalist Film Gösterimleri

15.00 — Özel Gösterim “Yunus Emre” Anısına

16.30 — Söyleşi: Beyazperdeden Beyazcama Bir Usta; Perihan Savaş (YouTube Canlı Yayını)

16 Haziran 2021 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi (Cep Salon)

14.00– Ulusal Yarışma Finalist Film Gösterimleri #1*

16.30 — Ulusal Yarışma Finalist Film Gösterimleri #2*

19.00 — Söyleşi: Hakan Karsak ile “Bir Oyuncunun Serüveni”

*Film ekiplerinin katılımıyla

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir