Sultanbeyli’de Finalist Filmler Belli Oldu

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde 23-26 Kasım tarihlerinde sinemaseverleri buluşturacak 3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ulusal ve uluslararası yarışma filmleriyle yarışma dışı seçkide gösterilecek filmler belli oldu.

 

 

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 23 – 26 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek 3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda ulusal ve uluslararası kategoride en iyiler arasında yer almak için yarışacak finalistler ile “Mustafa Akkad Anısına” gösterilecek yarışma dışı özel seçkide yer alacak filmler açıklandı. Ulusal kategoride 358, uluslararası kategoride ise 157 filmin başvurduğu yarışmanın her iki yarışma bölümünde toplam 15 film yer alıyor. Bu yıl Mustafa Akkad anısına gösterilecek Yarışma Dışı Seçki’de ise 5 film yer alıyor.

“En İyi Film Ödülü” İçin Yarışacaklar

Çok sayıda filme imza atan usta yönetmen Murat Saraçoğlu’nun başkanlığında, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra televizyon dünyasındaki başarısıyla da dikkat çeken oyuncu Çiçek Dilligil, ödüle layık görülen çok sayıda filmin Görüntü Yönetmeni Kürşat Üresin, dizi ve sinema filmlerindeki başarılı performansıyla dikkat çeken oyuncu Mehmet Usta, sinema üzerine yazdığı yazılarla da tanınan, Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından Cihan Aktaş’tan oluşan Ulusal Yarışma Jürisi’nin değerlendireceği finalistler arasında; Turan Haste’nin Rutubet, Kasım Ördek’in Birlikte Yalnız, Alkım Özmen’in Gece Babamızı Ararken, Beril Tan’ın Farklı Bir Yas, Korhan Topcu’nun Gözlerin, Zeynep İncetekin’in Kara Tavuk, Murat Arda Gürsoy’un Güneş Ay ve Kadın, Barış Kefeli ve Nükhet Taneri’nin Ben Tek Siz Hepiniz, Emre Sefer’in Babamın Öldüğü Gün ve Kadir Felek’in Bir Avuç Toprak filmleri yer alıyor.

Uluslararası Yarışmada Dikkat Çeken Filmler

İmza attığı çok sayıda belgeselin yanı sıra çeşitli dizi ve film yönetmenlikleri de üstlenen İranlı yönetmen Rıza Siami, yalnızca Türkiye’de değil, çok sayıda uluslararası projede de seyirci karşısına çıkan oyuncu Reshad Strik ve TRT Sinema festival koordinatörü Esra Demirkıran’dan oluşan Uluslararası Yarışma Jürisi’nin değerlendireceği finalistler arasında ise; Yalçın Çiftçi’nin Beyaz Dağın Çocukları, Miguel Ángel Olivares’ın Scrapyard, Jitka Nemikinsová’nın Lights, Nejib Kthiri’nin Trinou ve Ward Kayyal’ın Hamza filmleri yer alıyor.

Mustafa Akkad Anısına “Özel Seçki”

Her yıl kültür ve sanatın önemli isimlerine adanan Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması, bu yıl usta yönetmen Mustafa Akkad anısına düzenleniyor. Usta yönetmen onuruna hazırlanan yarışma dışı kısa film seçkisi seyirciyle buluşurken aramızdan ayrılışının 18. yıldönümü sebebiyle Mustafa Akkad anısına bir de panel gerçekleştirilecek.

Bu yılki seçkide Derya Uygurlar’ın Yavru Karınca, Mehmed Akif Yıldız’ın Simbiyoz, Semih Sağman’ın Hayatımın En Güzel Günü, Selen Örcan’ın Herkesin Yapabileceği Bir Şey, Muhammed Ozan Talay ve Mehmet Fatih Destegüloğlu’nun Defineciler filmleri yer alıyor.

Kapanış Töreninde Ödül Heyecanı Yaşanacak

Yarışmayı birincilikle tamamlayan filme 30 bin TL, ikinci filme 20 bin TL, üçüncü filme 10 bin TL ödül verilecek. Ayrıca “Jüri Özel Ödülü” kapsamında seçilen film ise 7 bin TL’nin sahibi olacak. Altı finalist proje ile Özel Seçki’de gösterilen 5 filme 5’er bin TL gösterim telifi verilecek. Yarışma kapsamında ödüllerin verileceği kategoriler arasında “En İyi Müzik”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Görüntü Yönetimi”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri de yer alıyor.

3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması kapsamında ayrıca sinemanın mihenk taşlarına verilecek Onur Ödülleri’nin sahipleri ise usta oyuncular Zihni Göktay ve Bedia Ener ile sinema tarihçisi ve yazarı Burçak Evren olacak. Bu yılın Kısa Filme Destek Ödülü ise yapımcı ve sunucu Ömer Sami Sevimli’ye takdim edilecek.

ULUSAL YARIŞMA FİNALİSTLERİ

Rutubet / Turan Haste
Birlikte Yalnız / Kasım Ördek
Gece Babamızı Ararken / Alkım Özmen
Farklı Bir Yas / Beril Tan
Gözlerin / Korhan Topcu
Kara Tavuk / Zeynep İncetekin
Güneş Ay ve Kadın / Murat Arda Gürsoy
Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri
Babamın Öldüğü Gün / Emre Sefer
Bir Avuç Toprak / Kadir Felek
ULUSLARARASI YARIŞMA FİNALİSTLERİ
Beyaz Dağın Çocukları / Yalçın Çiftçi (Türkiye)
Scrapyard / Miguel Ángel Olivares (İspanya)
Lights /Jitka Nemikinsová (Çek Cumhuriyeti)
Trinou / Nejib Kthiri (Tunus)
Hamza / Ward Kayyal (Filistin)

YARIŞMA DIŞI SEÇKİ “MUSTAFA AKKAD ANISINA”

Yavru Karınca / Derya Uygurlar
Simbiyoz / Mehmed Akif Yıldız
Hayatımın En Güzel Günü / Semih Sağman
Herkesin Yapabileceği Bir Şey / Selen Örcan
Defineciler / Muhammed Ozan Talay, Mehmet Fatih Destegüloğlu/

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir