Dev Bütçe

Netflix’in “Stranger Things” dizisinin 4. sezonunun bölüm başına maliyeti 30 milyon doları buldu. Umarız burada harcadıkları parayı, insanların bir şeyin pasta olup olmadığını tahmin ettiği “Is it Cake?” gibi düşük bütçeli, yüksek performanslı bir şovla telafi edebilirler. (Kaynak: The Hustle)

Stranger Things Sezon 4, yakında gerçekten yenilemenize ihtiyaç duyan en eski TV’den bilgisayar ve telefon ekranlarına kadar her yerde olacak. Ve bu sezonu tamamlamak için Netflix, bütçesini son damlasına dek harcadı. “Hiçbir masraftan kaçınmama” ifadesi hiç bu kadar doğru olmamıştı.

The Wall Street Journal’ın (çoğunlukla Netflix’in yaklaşmakta olan maliyet tasarrufu önlemlerine odaklanan) yeni bir raporuna göre Stranger Things, akış devinin en büyük bütçeli şovlarından biri ve yeni sezonun bölüm başına maliyeti 30 milyon dolar. Bunu diğer Netflix hitleriyle bir perspektife oturtmak gerekirse, Virgin River bölüm başına 3 milyon dolara mal oluyor (yani… Stranger Things’in bütçesi 10 kat daha yüksek!!!!) ve Bridgerton’ın maliyeti Virgin River’ın “üç katından fazla”. Yani… 9 milyon dolardan civarında, ki bu da hala 30 milyon dolardan çok daha az.

Netflix ayrıca oyuncu maaşlarına çok para harcıyor (olması gerektiği gibi!). Stranger Things’in başrolünde yer alan David Harbour, Millie Bobby Brown ve Winona Ryder’ın bölüm başına 350.000 dolar kazandığı bildirilirken, Finn Wolfhard ve Noah Schnapp gibi ana kadronun diğer üyelerinin bölüm başına 250.000 dolar kazandığı biliniyor.

Netflix, hisselerinin %35 değer kaybetmesiyle geçtiğimiz hafta manşetlere çıktı, bu nedenle gelecekteki projelerinde bütçeleri bu kadar bol olmayabilir. Aslında The Wall Street Journal platformun “mevcut dizilerin ikinci ve üçüncü sezonlarını sipariş ederken bölüm sayısını azaltarak maliyetleri düşürdüğünü” iddia ediyor ama bu fenomen diziler için uygulanamayacak bir yöntem. (Kaynak: Cosmopolitan)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir