Stephen King’ten Oscar Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde bu yıl 92.si yapılacak Oscar adayları açıklanmıştı. Eleştirmenler ve izleyiciler tarafından adayların tek tip olması ve çeşitliliğe yer verilmemesiyle ilgili tepki gelmesinin ardından, Oscar’a başvuran filmler arasından oylayarak adayları seçen isimlerden biri olan Stephen King bununla ilgili sanatta çeşitliliği göz önünde bulundurmadığını söyledi.

En çok tartışılanlar arasından Lulu Wang, Greta Gerwig, Lupita Nyong ve Adam Sandler gibi oyuncuların aday listesinde olmamasıydı. Film bakımından da Portrait of a Lady on Fire ve Uncut Gems çok konuşulmuştu.

Usta korku romanı yazarı Stephen King, bu konu hakkında konuşarak şu sözleri sarf etti: “Bir yazar olarak benim En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Orijinal Senaryo kategorilerini oylama hakkım var. Bana göre çeşitlilik sorunu -bireysel olarak yönetmenler ve oyuncularda geçerli olduğu için- tutmadı. Bunun anlamı, benim hiçbir zaman çeşitliliği sanat içerisinde göz önünde bulundurmayacak olmam. Yalnızca kalite. Bana göre başka türlüsü yanlış olur.” 

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir