Somuncu Baba’nın Hayatı Film Oluyor

Anadolu’dan yayılan ilahi aşk felsefesinin oluşmasına zemin hazırlayan düşünür Somuncu Baba’nın yaşam öyküsü beyazperdeye taşınıyor.

Hacı Bayram Veli’nin hocası olan ve Anadolu’da Somuncu Baba ismiyle tanınan Şeyh Hamid-i Veli’nin, ilahi aşkı arayarak geçirdiği hayatı ve bu büyük sırra varma yolculuğu 2015 yılının son çeyreğinde sinema seyircisi ile buluşacak.

Somuncu Baba’nın doğumu, yaşamının en önemli dönemleri, sevgiye ve aşkın sırrına ulaşma yolculuğu ve bu yolculukta ziyaret ettiği durakları anlatacak olan film, 2015 yılının beyazperdedeki en iddialı filmleri arasında gösteriliyor. Selçuklu mimari sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı ve Anadolu coğrafyasının farklı renklerini yansıtan Aksaray’da, 14’ncü yüzyılın tarihi dokusuna uygun Hollywood standartlarında dev film platoları kurularak gerçekleştirilen filmin çekimlerinin ilk etabı geçtiğimiz Aralık ayında tamamlandı.

‘Aşkın Sırrı Somuncu Baba’ filminde, genç bir dervişin ilahi aşkı arayışı ve bu uğurdaki zorlu mücadelesi, epik bir dil ve anlatım ile sevda, ayrılık, sabır ve tevazü gibi temalar üzerinden işleniyor. Film aynı zamanda Somuncu Baba’nın aşkı arama yolunda Hicaz’dan Şam’a ve Bursa’dan Aksaray’a uzanan hikayesi ile bir yol filmi olma özelliği taşıyor. Bu benzersiz aşk serüveni, farklı birçok mistik durak ile birlikte sunulacak eşsiz doğa güzelliklerini de içine katan görsel bir şölenle beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

Kürşat Kızbaz Tekrar Yönetmen Koltuğunda

‘Aşkın Sırrı Somuncu Baba’ filminin yönetmen koltuğuna ise başarılı çalışmaları ile dikkat çeken ve genç kuşağın dikkat çeken yönetmenlerinden Kürşat Kızbaz oturuyor. “Mevlana Aşkın Dansı” ve “Yunus Emre Aşkın Sesi” filmleri ile uluslararası alanda önemli başarı ve ödüller kazanmış olan yönetmen Kürşat Kızbaz, filmin senaryosunu Aşkın Sırrı Somuncu Baba kitabının yazarı Mahmut Ulu ile birlikte yoğun bir araştırma ve çalışma sonucu oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir