SİYAD ‘En İyiler’ Seçkisi Atlas 1948’te

İstanbul Sinema Müzesi ve Tarihi Atlas Sineması açıldığı günden bu yana birbirinden özel filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Atlas 1948, eylül ayı boyunca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) işbirliğinde hazırlanan ‘En İyiler’ seçkisi ile çok özel filmleri sunuyor.

SİYAD tarafından hazırlanan seçkide farklı ekollerden dünyanın önemli yönetmenlerinin filmleri yer alıyor. Filmleri vizyonda seyredemeyen sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir fırsat niteliğinde olan seçkide ilk olarak Jérémy Clapin’in Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünden büyük ödülle dönerek bunu başaran ilk animasyon olan “JaiPerdu MonCorps-Bedenimi Kaybettim” filmi gösterilecek.

Seçki kapsamında Taika Waititi’nin, Christine Leunens’in “Gökyüzü Hapsi” adlı kitabından uyarladığı ve birçok uluslar arası yarışmadan ödülle döndüğü “Jojo Rabbit-Tavşan Rabbit” filmi izleyiciyle buluşacak.

Cesar Diaz’ın 72. Cannes Film Fesitvali’nde Eleştirmenler Haftası’nda “En İyi İlk Film” ve “En İyi Film” ödüllerinin sahibi olan, Belçika’nın Oscar adayı seçilen, Guetemala’da ki iç  savaşa odaklanan “Nuestras Madres- Annelerimiz” filmi de seçkide gösterilecek filmler arasında yer alacak.

SİYAD Seçkisi’nde 76. Venedik Film Festivali’nden dört ödülle dönen ve Türkiye’de “Subay ve Casus” adıyla vizyona giren Roman Polanski’nin “J’accuse-İtham Ediyorum” filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın birçok şehre seyahat eden ve hepsinde de anavatanı Filistin ile türlü benzerlikler bulan bir adamın hikayesini konu edindiği ödüllü filmi “It Must Be Heaven-Burası Cennet Olmalı” filmi de seçki de kaçırılmaması gereken filmler arasında bulunuyor.

Yönetmenlik koltuğunda Juliano Dornelles ve Kleber Mendonça Filho’nun yer aldığı birçok uluslar arası yarışmadan “En İyi Film” ödülüyle dönen macera-aksiyon türündeki “Bacarau” filmi de sinemaseverlerde merak uyandıracak.

Usta yönetmen Roy Andersson’un Binbir Gece Masalları’ndan ilham aldığı “Om detoändliga-Sonsuzluk Üzerine” filmi de SİYAD Seçkisi’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Sinemasaverler, Oscar’a iki dalda aday olan ve birçok uluslar arası yarışmadan ödül kazanan Ljubomir Stefanovve Tamara Kotevska imzalı Makedonya’daki bal üreticisi Hatice’nin hikayesinin anlatıldığı “Honeyland-Bal Ülkesi”ni de tarihi Atlas Sineması’nda izleme fırsatı bulacaklar.

SİYAD Seçkisi’nde yönetmen LadjLy’in Paris banliyösündeki günlük yaşama mercek tuttuğu ödüllü filmi “Les Miserables-Sefiller” ile Çek yönetmen-senarist Vaclav Marhoul’un, Polonyalı ünlü yazar Jerzy Kosinski’nin kült romanı “The Painted Bird-Boyalı Kuş”tan uyarladığı aynı adlı filmi de izleyiciyle buluşacak.

Sinemaseverler, 26 Eylül Pazar günü ise Andy Serkis’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve MARVEL’in en büyük ve en karmaşık karakterlerinden biri olan ölümcül koruyucu Venom serisinin ikinci filmi “Venom: Zehirli Öfke 2” ile aksiyona doyacaklar.

 

.

 

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.