Sinematek’te Film Gösterimleri Başlıyor!

Kadıköy Belediyesi tarafından kurulan Sinematek/Sinema Evi pandemi koşullarının dayattığı uzun bekleme sürecinin ardından yeni binasında ve yeni salonunda seyirciyle buluşmaya hazır. 13 Kasım 2021-30 Ocak 2022 tarihleri arasında izlenebilecek olan,  Goethe-Institut İstanbul ve Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali işbirliğiyle hazırlanan ilk programın odağında Dışavurumcu Alman sineması ve sinemamızın öncü yaratıcı yönetmenlerinden Metin Erksan var.

Sinematek/Sinema Evi 13 Kasım’dan itibaren iki ya da üç aylık programlarla İstanbul seyircisine sinema tarihinin kilometre taşlarından örülü seçkiler ve onlara eşlik eden panel, konferans, sergi gibi etkinlikler sunacak. Önümüzdeki aylarda hazırlayacağımız seçkilerde sinema tarihine yön veren ve modern sinema dilinin oluşmasına büyük katkılar yapmış akımlar ve ekollere yer vereceğiz. Bunun yanı sıra toplu gösterimlerle Türkiye ve Dünya Sineması’nın büyük ustalarının filmlerine yakından bakmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Goethe-Institut İstanbul ve Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin katkılarıyla hazırladığımız ilk programın odağında 1920’li yılların Dışavurumcu Alman sineması ve sinemamızın öncü yaratıcı yönetmenlerinden Metin Erksan bulunuyor.

DIŞAVURUMCU ALMAN SİNEMASI VE ETKİLERİ

2. Dünya Savaşı öncesinin üç büyük sinema akımından biri olan ve 20. yüzyıl sinemasında derin izler bırakan Dışavurumcu Alman Sineması ileriki programlarda yer vereceğimiz diğer kurucu akımların ilk ayağı olarak değerlendirilebilir.

Programda Alman Dışavurumculuğu’nun çekirdek filmleri olarak kabul edilen sekiz filmin yanı sıra dışavurumculuk üzerine bir belgesel ve dışavurumculuğun modern sinemaya etkilerini göstermeyi amaçlayan dört modern filmden oluşan bir küçük seçki yer alıyor. 25 Kasım’da düzenleyeceğimiz panelde hem Alman Dışavurumculuğu’nu hem de onun günümüz sinemasına etkilerini, gösterdiğimiz filmler özelinde ayrıntılı bir biçimde masaya yatırmayı hedefliyoruz.

GÖLGELER DİYARINDA SERGİSİ ve CESARE’IN RÜYASI – VR ENSTALASYON

Goethe-Institut İstanbul’un değerli katkılarıyla hazırladığımız Dışavurumcu Alman Sineması programımızda ayrıca Alman Sinematekinin döneme ilişkin görsel arşivinde yer alan materyallerden derlediğimiz Gölgeler Diyarında adlı fotoğraf sergisi ve Doktor Caligari’nin Muayenehanesi filminin Volumetrik Video teknolojisiyle gerçekleştirilmiş bir kısa film uyarlaması olan VR Enstalasyon çalışması Cesare’ın Rüyası yer alıyor.

Gölgeler Diyarında 12 Kasım 2021-30 Ocak 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi sergi salonunda ziyarete açık olacak. Cesare’ın Rüyası VR Enstalasyonu ise 12-28 Kasım tarihleri arasında iki hafta boyunca yine Sinematek/Sinema Evi Sergi Salonu’nda izlenebilir.

METİN ERKSAN TOPLU GÖSTERİMİ

Sinematek/Sinema Evi’nin yeni salonunda seyirciyle buluşacak ilk toplu gösterimin konuğu ise 2022’de aramızdan ayrılışının 10. yılı olacak, öncü auteur yönetmenlerimizden Metin Erksan. Hem toplumcu gerçekçi sinema geleneğinin başlatıcılarından ve altmışlı yıllarda yaptığı gerçekçi filmlerle Türkiye sinema tarihine damgasını vurmuş bir isim olması sebebiyle hem de son derece şaşırtıcı, döneminde seyirciyi ve eleştirmenleri ikiye bölmüş kışkırtıcı filmleri ve estetik denemeleriyle sinema tarihimizin en özgün isimlerinden biri olan Erksan’ın filmlerini toplu bir biçimde yeni kuşaklara sunmak ve onun sinemasını tartışmak bizim için son derece heyecan verici.

BELGESELLER VE KISA FİLMLER

Seçkimizde ayrıca Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali ile birlikte hazırladığımız yedi filmlik bir belgesel serisi ve bugün ulusal ve uluslararası festivallerde çeşitli ödüller kazanmış saygın yönetmenlerimizin kısa filmlerine de yer veriyoruz. Kısa film gösterimlerimize kadın yönetmenlerimizin kısalarıyla başlıyoruz.

Sinema tarihinin kurucu filmleri ve yönetmenleri arasında çıkacağımız bu yolculukta birlikte olmayı diliyoruz.

Yeni programla ilgili ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.