Sinema Müzesi 2020’de Açılıyor!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın İstiklal Caddesi’nde restorasyonu süren sinema müzesi için yönetmen, yapımcı ve sinema yazarlarının yer aldığı sektör temsilcileri bir araya geldiği belirtildi.

İstiklal Caddesi Bir Kültür Havzasına Dönüşecek

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Demircan, Atlas Pasajı yerleşkesinde yer alacak sinema müzesinin teşhir, tanzimi ve fonksiyonlandırılmasına yönelik incelemelerde bulundu.Yönetmen, yapımcı ve sinema yazarlarının yer aldığı sektör temsilcileriyle bir araya gelen Demircan, müzenin bölgenin kültürel hayatına önemli katkı sağlayacağını belirterek,  İstiklal Caddesi’ni bir kültür havzasına dönüştürmeyi amaçladıklarını vurguladı. 

‘Geçmiş ve Gelecek Arasında Görsel Bir Bağ Kuracak’

Demircan, “Tarihi binanın bir bütün olarak aslına ve kültür mirasımıza uygun şekliyle restore edilerek oluşturulacak müzenin, çağdaş müzecilik kuramından hareketle, sinema sanatını ve tarihini ziyaretçilere sunan, anlatı ve eğitim işlevleriyle geçmiş ve gelecek arasında görsel bir bağ kuracak.” ifadelerini kullandı.  

Genç Sinemacıların Faydalanabilecekleri Dijital Ortamlar Var

Müze bünyesinde etkileşimli dijital birimler, süreli sergi alanı, genç sinemacıların faydalanabilecekleri Türk sinemasının dijital arşivi ve uluslararası veri tabanlarına erişiminin sağlanacağı ortak çalışma alanı ve kütüphane yer alacak.  

Yabancılar İçin de Birkaç Özellik Düşünülmüş

Engelli bireylerin ziyaretine uygun şekilde projelendirilen sinema müzesinde, İstanbul‘u ziyaret eden yabancı konukların müze içeriğine doğrudan erişimlerini sağlayacak çoklu dil seçenekli dijital rehber uygulaması bulunacak. 

Müze’nin Açılışı 2020’de

2020 yılında hizmete girmesi planlanan sinema müzesinin kesin açılış tarihi ilerki günlerde açıklanacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir