Sekans Sinema Seminerleri Başlıyor

Sinema Akımları Semineri ve Film Eleştirisi Semineri Ekim ayında başlıyor. Her iki seminerin de son başvuru tarihi 28 Eylül.

SEKANS’tan yapılan açıklama şöyle;

Sinema akımlarının Futurizm’den Cinema Cedid’e kadar kronolojik sıraya göre tanıtılıp incelendiği ve örnek film analizleriyle desteklendiği bu seminer, sinema tarihinin tema, anlatı dili, estetik ve biçim açısından gelişim evrelerini akımlar üzerinden aktarıyor. Seminer üç bölüm halinde planlanmış olup, her bölüm kendi içinde farklı karakteristik özellikleri olan akımlara yer vermektedir.

Sinema Akımları Semineri -1

Farklı sanat dallarına ait akımların sinema üzerindeki etkisiyle ortaya çıkan sinema akımlarına odaklanan bu bölümde, klasik veya dönemi için çağdaş sanat akımlarının sinemanın Yedinci Sanat olarak adlandırılmasında oynadıkları roller üzerinde durulacak. Bu nedenle, önceliğimiz Akım kavramı ve Sanat Akımları olacak. Ardından Futurizm akımı ile başlayıp Sürrealizm akımı ile bu bölümü noktalayacağız.    

Sinema Akımları Semineri -2

Sinemanın giderek kendi karakterini bulduğu ve kendine özgü yöntemlerle yol aldığı yılların tarihçesinin aktarımı akımlar üzerinden sürecek. Sinemanın tarihsel ve sosyolojik açıdan etkilenme ve etkileme boyutunun öne çıkacağı bu bölüm İngiliz Belgesel Ekolü ile başlayıp İngiliz Yeni Dalga akımı ile son bulacak.

Sinema Akımları Semineri -3

Sinemanın modernizm tarihinin yazıldığı, sanat sineması coğrafyasının hızla büyüdüğü ve bir sanat olarak doruğa çıktığı, Üçüncü Sinema’nın doğuşuna tanık olduğumuz yıllar akımlar açısından da zengindir. Akımlar arası etkileşimlerle tanışacağımız bu bölüm Fransız Yeni Dalga akımı ile başlayacak ve Cinema Cedid akımı ile son bulacak.

9 Ay Sürecek

Sinema Akımları Semineri’nin süresi: 3 ay + 3 ay + 3 ay olmak üzere 9 aydır.

Seminer Periyodu: Haftada bir gün. (Gün kursiyerlerin tercihlerine göre belirlenecektir.)

Seminer Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2019

Seminer Başlangıç Tarihi: Kursiyerlerin tercihlerine göre belirlenecektir.

Seminer adresi: Konur – 2 Sokak No: 63 / 6, Kızılay / Ankara

FİLM ELEŞTİRİSİ SEMİNERİ

Hakkında en çok konuşulan, en çok yapılan ama en az bilinen alanlardan biridir eleştiri. Oysa eleştiri bireysel yaratıcılıktan beslendiği ölçüde eleştirel yöntemlere de dayanır. Seminerimiz, dileyenin eleştiri alanında atölye tarzı üretim gerçekleştirmek için, dileyenin de salt eleştiri türlerini öğrenmek için katılabileceği bir yapıdadır. Seminer içeriğimiz, dünden bugüne ağırlıklı olarak kullanılan tüm eleştiri türlerine yer vermekte ve örnek uygulamalarını gerçekleştirmektedir.

Herkesin film eleştirisi hakkında temel bilgileri edinmesiyle başlayıp zaman içerisinde kendi eleştiri modelini geliştirmesini amaçladığımız seminerimizin alt konu başlıkları şunlar:

Film eleştirisi nedir?

Film eleştirmeni kimdir?

Yorum ve eleştiri

Sosyolojik eleştiri

Göstergebilimsel eleştiri

Tarihsel eleştiri

İdeolojik eleştiri

Psikanalitik eleştiri

Feminist eleştiri

Film türleri ve eleştiri

Bir film eleştirisi modeli

…………………………

Seminer 20 hafta sürecektir.

Seminer periyodu: Haftada bir gün.

Seminer son başvuru tarihi: 30 Eylül 2019

Seminer başlangıç tarihi: Kursiyerlerin tercihlerine göre belirlenecek.

Seminer adresi: Konur – 2 Sokak No: 63 / 6, Kızılay / Ankara

Grubumuzun çalışmalarıyla ilgili bilgiyi sekans.org adresinden ve seminerle ilgili ayrıntılı bilgiyi

seminer@sekans.org e-posta adresi ile iletişim kurarak Tansu Ayşe Fıçıcılar’dan edinebilirsiniz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir