‘Saraybosna’nın Kalbi’ Mikkelsen’a Verilecek

Bosna Hersek’te 14-21 Ağustos’ta coronavirüs salgını sebebiyle online düzenlenecek 26. Saraybosna Film Festivali’nde “Saraybosna’nın Kalbi” Onur Ödülü, Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen’a verilecek.

26. Saraybosna Film Festivalinin organizatörleri tarafından yapılan açıklamada, ödülün, bu yıl sinemaya verdiği büyük katkıdan dolayı Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen‘a verileceği kaydedildi.

Ünlü yönetmen Nicolas Winding Refn’in 3 filmden oluşan suç-gerilim serisi Pusher‘ın ilk iki filminde canlandırdığı Tony karakteri ile ün kazanan 54 yaşındaki başarılı aktör, ikinci Pusher filminde gösterdiği performans ile En İyi Erkek Oyuncu Bodil Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Robert Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Zulu Ödülü’ne layık görüldü.

Mikkelsen, 1999 yılında, yönetmen koltuğunda Refn’in oturduğu Bleeder adlı filmde, 2004 yılında ise Jerry Bruckheimer‘ın King Arthur filminde yer aldı.

2006 yılında gösterime giren bir James Bond filmi olan Casino Royale filminde uluslararası terör örgütlerine muhasebecilik yapan Le Chiffre rolünü canlandıran Mikkelsen, 2012 yılında yer aldığı Danimarka yapımı Jagten (The Hunt) adlı filmde canlandırdığı Lucas karakteri ile Cannes Film Festivali’nde en iyi aktör ödülünü kazandı.

Oscar adayı A Royal Affairs‘de başrolde yer alan Mikkelsen, 2013 yılında Hannibal adlı televizyon dizisinde, Dr. Hannibal Lecter karakterine hayat verdi.

2016’da Marvel’ın Doktor Strange adlı filminde başrolde yer alan Mikkelsen, 2016’da 69. Cannes Film Festivali’nde jüri üyeliği yaptı.

(AA)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir