Sabancı En İyi Kısaları Ödüllendirdi

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve tema olarak ‘Dijital Yalnızlık’ belirlenen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Yarışmanın Kazananları

Yarışmada birincilik ödülüne “Parti” isimli filmiyle Efe Can Yıldız, ikincilik ödülüne “Nasıl Bilirdiniz?” filmiyle Ayşenur Erdoğan Gökçe, üçüncülük ödülüne “Dijital Pizza” ile Veysel Aslan, mansiyon ödülüne ise “Girdap” adlı çalışmasıyla Cüneyt Işık layık görüldü.

Güler Sabancı Yarışmanın Önemine Dair Konuştu

Sabancı Center’daki Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonunda gerçekleştirilen törende konuşan, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, vakfın 46 yıldır kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmaya çalıştığını söyledi. Sabancı, eğitim, sosyal değişim, kültür ve sanat alanlarında çalışmalar yapan Sabancı Vakfı’nın 4 yıl önce “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla yola çıkarak kısa film yarışmasını başlattığını hatırlattı.

Yarışmayla genç sinemacılara fırsat sunmaya çalıştıklarını ifade eden Sabancı, “Sadece toplumsal sorunlara genç sinemacıların dilinden dikkati çekmek ve farkındalığı arttırmak değil aynı zamanda genç sinemacıların gelişimine de katkıda bulunmak istedik.” dedi.

Bu yılki tema olan dijital yalnızlığın toplumsal gelişime ve sosyal yaşama bir tehdit olduğunu vurgulayan Sabancı, şöyle devam etti:

“Teknolojiyi ihtiyaçtan ziyade bir amaca dönüştürdüğümüzde özellikle gençleri tehdit eden bir dijital bağımlılık riski ortaya çıkıyor. Dijital bağımlılık bireyleri sosyal ve psikolojik yalnızlığa itiyor ve önemli sorunlara yol açıyor. Elbette dijitalleşmenin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmalıyız, yeni teknolojiler üretmeliyiz. Bu konularda da çalışan gençlerimiz var ve bu da beni çok memnun ediyor. Ancak dijital dünyanın hayatımıza olumlu katkı sağlayabilmesi için dozunda ve doğru amaçla kullanımına özen göstermeliyiz.”

Jüri Ekibi Yarışma Değerlendirmesinde Bulundu

Yarışmanın jürisinde yer alan yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncu Hazar Ergüçlü, yönetmen Najwa Najjar, Makedonyalı oyuncu Labina Mitevska ve İtalyan festival danışmanı Teresa Cavina sahneye gelerek yarışmaya ve jürinin çalışmalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Yarışmanın bu yılki kanaat önderi film müziği bestecisi Ludovic Bource’nin de konuşma yaptığı gecede ödül alan filmler de davetlilerle birlikte izlendi.

Toplam Mükafat Olarak 45 Bin TL Dağıtıldı

Toplumsal sorunları sinemanın bakış açısıyla gündeme taşımayı hedefleyen ve bu yıl 490 kısa filmin başvurduğu yarışmada finale kalan 13 eser içinde 4’ü, ödüle layık görüldü. Birinciye 20 bin TL, ikinciye 15 bin TL, üçüncüye 10 bin TL verilen ödül töreni, hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir