‘Rüya Gibi’ Filmler Kundura Sinema’da

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek. İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek. “Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama‘daTürkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” bugün (16 Nisan) yayına girdi. Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformuKinoscopeortaklığında hazırlanan seçkide, görsel ve işitsel dünyasıyla hipnotize edecek 3 filmTürkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Duyularımızı teste bir yolculuk

Küratörlüğünü Kinoscope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin yaptığı “Rüyanın Öte Yakası”seçkisinde, İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar”, Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

10 yılı aşkın zamandır birlikte üreten ve kendilerini ‘bir sanatçının iki yarısı’ sözüyle tarif eden ikilinin deneysel çalışması, seyirciyi Güney Batı İngiltere’deki Wiltshire’ın Avebury köyüne doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Sıradan bir yolculuk günlüğü gibi başlayan film, yol ilerledikçe görsel ve işitsel olarak duyularımızın test edildiği bir izleme deneyimine dönüşüyor. Ruhumuzu manzaralara ve doğaya nasıl yansıttığımızın peşine düşen Daniel & Clara, doğanın ve dışımızdaki tüm dünyanın düşüncelerimizi, hayal gücümüzü ve içsel durumlarımızı nasıl etkilediğini de araştırıyor. Paul Nash, John Piper, Derek Jarman, Bruce Lacey, Barbara Hepworth gibi Avebury’den ilham almış sanatçıların ayak izlerini de takip eden “Bir Yolculuktan Notlar”, çağdaş deneysel sinema takipçilerinin kaçırmaması gereken bir deneyim vadediyor.

Şiirsel olduğu kadar tekinsiz filmler

“Rüyanın Öte Yakası”seçkisinde ayrıca; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenlerinden biri olarak işaret ettiği ve programlarıyla desteklediği Hindistanlı Payal Kapadia’nın “Afternoon Clouds / Öğleden Sonra Bulutlar” (2017) ve “And What Is The Summer Saying / Ve Yaz Ne Söyler ki…” (2018) adlı ödüllü kısaları da gösterilecek.

Kısa film çekmeyi haiku yazmaya benzeten ve “Sinemayı sesi ile hissetmek gerekir” diyerek ses tasarımını filmlerinin baş aktörüne çeviren Payal Kapadia, rüyalardan ve efsanelerden beslenen filmlerinde, şiirsel olduğu kadar tekinsiz bir görsel dünya kuruyor. 2017’de Cannes’a seçilen tek Hint filmi de olan “Öğleden Sonra Bulutlar”, Vermeer, Rembrandt ve Velázquez’in resimlerini hatırlatan ışık tasarımı ile dikkat çekiyor ve Hindistanlı sanatçı Arpita Singh’in desenlerinin de kahramanı olduğu, dillerin birbirine karıştığı masalsı bir hikâye anlatıyor. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ve IDFA – Amsterdam Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü alan “Ve Yaz Ne Söyler ki…” adlı kısa belgesel ise, adeta geçmiş çağdan bir rüyayı andırıyor ve Hint yerli halkı Adivasilerin koruduğu Kondwall köyünün doğası ve insanlarının mistik hikâyesini görüntülüyor.

Kundura Sinema ve Kinescope ortaklığında hazırlanan “Rüyanın Öte Yakası”, 16 Nisan-19 Temmuz tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerekKundurama’da devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için:kundurama.beykozkundura.com

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir