Richard Jewell Oscar Yarışına Hazır!

Usta oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood’un imzasını taşıyan biyografik dram filmi “Richard Jewell”, geçtiğimiz gün AFI Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı. Bunun ardından tüm dünyanın sinema gündemine oturdu. Film, şimdiden Oscar yarışının önemli filmleri arasında gösteriliyor.

92. Akademi Ödülleri’nin adayları bir süredir eleştirmenler ve izleyiciler tarafından tahmin edilebiliyor. Özellikle En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde “Once Upon A Time In Hollywood” ile Leonardo DiCaprio, “Marriage Story” ile Adam Driver, “Joker” ile Joaquin Phoenix, “The Irishman” ile Robert De Niro ve “The Two Popes” ile Jonathan Pryce’ın aday gösterilmesinin kimseyi şaşırtmayacağı düşünülüyor. Şimdi ise bu isimler arasına yeni biri eklendi: “Richard Jewell” filmiyle Paul Walter Hauser. Oyuncunun canlandırdığı Richard Jewell karakteri, 2007 yılında yaşamını yitiren gerçek birine dayanıyor. Jewell, gerçek hayatta Olympic Park’da çalışan bir güvenlik görevlisiydi. Önce suçlanan, ve bu olayın ardından hayatı tepetaklak olan adam, olaydan birkaç ay sonra suçsuz bulunmuştu. Gerçek suçlunun ise Eric Robert Rudolph olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak 2005 yılında Rudolph yeniden suçlamaları reddetmişti. Jewell, suçsuz olmasına rağmen suçlandığı bu olayın ardından Amerikan kahramanı kimliğini ve kaybettiği sağlığını asla geri kazanamadı.

Richard Jewell filmi, ayrıca gazeteciliğin kötü yönlerine değiniyor. Olivia Wilde’ın canlandırdığı gazeteci Kathy Scruggs, Jewell’ın yaşadıklarının sorumlularından biri. Clint Eastwood, daha önce de Akademi Ödülleri’nde aday gösterilmiş ve filmleriyle Oscar ödüllerinin sahibi olmuştu. Bu filmleri arasında Million Dollar Baby ve Unforgiven bulunuyordu. Filmlerindeki oyunculardan da Bradley Cooper, Sean Penn, Tim Robbins, Gene Hackman gibi isimler aday gösterilmiş veya ödül sahibi olmuştu.

Richard Jewell filminin konusu ise şöyle: Richard Jewell, 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda Centennial Olympic Parkı’nda yaşananlara odaklanıyor. 1996 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatları sırasında Centennial Olympic Parkı’nda bombalı saldırı düzenlenmiştir. Yaşanan olayların suçlusu ise Richard Jewell görülür. Güvenlik görevlisi olarak çalışan Richard Jewell, saldırı sırasında onlarca insanın hayatını kurtarsa da basında çıkan haberler onun terörist olduğunu söylemektedir. Olayın ardından hayatı tepetaklak olan Jewell’in suçsuz olduğu ise birkaç ay sonra ortaya çıkar. Gerçek suçlunun ortaya çıkması ile aklanan Richard Jewell’in hayatı ise asla eskisi gibi olmaz.

Film, ülkemizdeki izleyicileriyle 17 Ocak 2020 tarihinde sinemalarda buluşacak. (Beyazperde)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir