Reha Erdem filmi ‘Neandria’, Varşova Film Festivali’nde

Reha Erdemin yazıp yönettiği Neandria, dünya prömiyerini Varşova Film Festivalinde yapıyor. Yapımcılığını Ömer Atay ve Serra Cilivin üstlendiği film; Polonyanın başkenti Varşovada gerçekleşen ve bu yıl 6-15 Ekimtarihlerinde 39. kez düzenlenecek festivalin uluslararası yarışmasında gösterilecek. Bir ekolojik olarak sürdürülebilir film yapım girişimi olanNeandria, antik kentin yakınlarındaki yoksul bir köyde, annesiyle birlikte yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan Suna adlı bir genç kadını odağına alıyor. Köye yeni gelen İmam ile birlikte değişen hayatı da izleyen film; yarışma, avlanma ve kazanma hırsıyla hastalanmış bir dünyada sıkışmış gençlerin, çatlaklarda özgürlüğü ve aşkı arayan isyanlarını anlatıyor. Suna rolünde,ilk sinema deneyimiyle Deniz İlhan’ı izleyeceğimiz filmde, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan ve Tanıl Bora oynuyor. Yardımcı yönetmenliğini Deniz Tortumun yaptığı filmin görüntü yönetmenliğini de, Kaç Para Kaç”, Korkuyorum Anne, Kosmosgibi birçok Reha Erdem filminde de çalışan Florent Herry üstlendi. Neandrianın Türkiye gösterim takvimi yakında açıklanacak.

Reha Erdemin son filmi Neandria, dünya prömiyerini Ekim ayında 39. Varşova Film Festivalinde yapıyor. Yapımcılığını Ömer Atay ve Serra Cilivin, yürütücü yapımcılığını Kaan Mestutun üstlendiği film, 6-15 Ekim 2023 tarihlerinde 39.su yapılacak festivalin uluslararası yarışmasında gösterilecek.

Ekolojik yapım girişimi

Bir ekolojik olarak sürdürülebilir film yapım girişimi olanNeandria, antik bir kentin yakınlarındaki yoksul bir köyde, annesiyle birlikte yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan Suna adlı bir genç kadını odağına alıyor. Köye yeni gelen İmam ile birlikte değişen hayatı da izleyen film; yarışma, avlanma ve kazanma hırsıyla hastalanmış bir dünyada sıkışmış gençlerin, çatlaklarda özgürlüğü ve aşkı arayan isyanlarını anlatıyor.

Ustalar ve yeni keşifler bir arada

Çekimleri Çanakkalenin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde gerçekleşen film, usta oyuncuları ve yeni keşifleri bir araya getiriyor. İlk oyunculuk deneyiminde Deniz İlhan’ı Suna rolünde izleyeceğimiz filmde, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan ve Tanıl Bora rol alıyor.

Florent Herry ile 8. film

Reha Erdemin yazıp yönettiği ve aynı zamanda kurgusunu ve ses tasarımını yaptığı Neandrianın görüntü yönetmenliğinde, Kaç Para Kaç” (1999), Korkuyorum Anne(2004), Beş Vakit(2006), Kosmos(2009), Jîn(2013), “Şarkı Söyleyen Kadınlar(2013) ve Koca Dünya(2016) filmlerinde de çalışan Florent Herrynin imzası bulunuyor. Yardımcı yönetmenliğini Deniz Tortumun üstlendiği filmin seslerini Herve Guyader ve Furkan Atlı, sanat yönetimini Peri Okan, kostüm tasarımını Merve Ertan ve müziklerini Alican Çamcı yaptı.

Bir Atlantik Film yapımı olan Neandria, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle ve TRT 12 Puntonun ortak yapımında gerçekleşti.

NEANDRİA

2023, Türkiye

Yazan ve Yöneten: Reha Erdem

Yapım: Atlantik Film

Yapımcı: Ömer Atay, Serra Ciliv

Yürütücü Yapımcı: Kaan Mestut

Oyuncular: Deniz İlhan, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan, Tanıl Bora, Cihan Özdeniz, Cem Baza, Emre Melemez, Caner Yılmaz

Görüntü Yönetmeni: Florent Herry

Kurgu: Reha Erdem

Ses Tasarım: Reha Erdem

Müzik: Alican Çamcı

Yardımcı Yönetmen: Deniz Tortum

Ses: Herve Guyader, Furkan Atlı

Sanat: Peri Okan

Kostüm: Merve Ertan

Makyaj: Semra Hatay

Reji: Batu Erol, Ladin Esen, İrem Akay

Yapım Ekibi: Çağan Yazılgan, Onur Bardakçıoğlu, Derya Pamuk

Sürdürülebilir Yapım Sorumlusu: Kiraz Erdem

Focus Puller: Özkan Karaköse

Kamera Asistanı: Ahmet Seçkin

DIT: Onur Yılmaz

Gaffer: Muharrem Acar

Best Boy: Uğur Can Dereli

Işık Asistanı: Salih Bölme

Set Amiri: Sedat Yüce

Set Asistanı: Ayhan Uzun, Tolga Çil

Kamera Arkası: Selin Bonfil

Boom Operatörü: Gürkan Çolakoğlu

Cast: Gözde İkinci

Cast Asistanı: Emre Soydaş

Lokal Catering Sorumlusu: Elçin Demiröz Duru

Poster: TBWA

PR: Uğur Yüksel – zu PR

NEANDRİA, geçmişin izleri hayli silinmiş antik bir şehrin yıkıntılarının hemen altında, yoksul bir Ege köyünde geçiyor. Köyde hayat, dünyanın gerisinde yaşanandan hiç de farklı değil: Kıskançlık, hırs ve korku, burada da ele geçirmiş insanları. Yarışma, avlanma ve kazanma hırsının hasta ettiği bu insanların arasında bir tek, 18 yaşındaki Suna, yaşamaya dair can alıcı soruları sormaya cesaret edecektir. İyi ya da kötü olanı kim bilebilir ki? Ve, yolun nasıl yürüneceğini kim bize söyleyebilir?

REHA ERDEM

Sinema okumak için Boğaziçi Üniversitesi’ndeki tarih eğitimini yarıda bırakıp 1983’te Paris’e gitti. Paris VIII Üniversitesi Sinema Bölümünü bitirdi ve Plastik Sanatlar Bölümünde yüksek lisans yaptı. Fransa-Türkiye ortak yapımı ilk uzun metrajlı filmi A Ayı 1989’da çekti. 1991de Jean Genetnin Hizmetçiler adlı oyununu İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda, özgün bir yorumla sahneye koydu. İkinci filmiKaç Para Kaç” (1999), Oscar ödüllerinde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Türkiye’yi temsil etti. 2004te Korkuyorum Anne ile, Ankara Film Festivalinde En İyi Yönetmen, Adana Altın Koza Film Festivalinde ise En İyi Senaryo dallarında ödül kazandı. Dördüncü filmi Beş Vakit (2006), İstanbul Film Festivalinde En İyi Film seçildi ve FIPRESCI Ödülü’nü aldı. Film ayrıca, 2008de The Times ve The Sunday Times tarafından belirlenen Yılın En İyi 100 Filmiarasında ilk beşe girdi. 2008de Hayat Var filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivalinde SİYAD Ödülü’nü kazanırken, ertesi yıl çektiği Kosmos(2009) ile Antalyadan En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleriyle döndü. 2013te Jînile Sinema Yazarları Derneği tarafından Yılın En İyi Yönetmeni seçildi. 2016da dünya galasını da yaptığı Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Koca Dünya, Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Film ve Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı. Filmleri Toronto, Tokyo, Berlin, Tribeca, Busan, Locarno gibi dünya festivallerinde gösterilen Reha Erdem, Nilüfer Güngörmüş ile birlikte yazdığı Korkuyorum Annedışındaki tüm filmlerinin senaryolarını kendisi kaleme aldı. Küresel pandemi döneminde yazdığı ve İstanbulda Zoom uygulaması ile çektiği son filmi Seni Buldum Ya!, Mart 2021de MUBIde gösterime girdi ve kanalın o yıl en çok izlenen yapımı oldu. Uzun yıllardır birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Florent Herry ile birlikte hazırladıkları Mimirap adlı video yerleştirmesi, Prizma Expanded: Algının Poetikası’ sergisi kapsamında Mayıs Haziran 2023 tarihleri arasında Akbank Sanatta sergilendi. Son filmi Neandria(2023), dünya prömiyerini 39. Varşova Film Festivalinde yapacak Erdem, Deniz Tortum ile birlikte geliştirdikleri FLUXve LUCY adlı projelerine devam ediyor.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir