‘Quo Vadis, Aida?’ İki Dalda BAFTA Adayı

İngiltere’nin Oscar’ı olarak bilinen BAFTA adayları açıklandı. TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis Aida?” iki dalda BAFTA adayı oldu.

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından bu yıl 74’üncü kez dağıtılacak olan BAFTA Ödülleri’nde, Jasmila Zbanic En İyi Yönetmen dalında, TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis Aida?” ise Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday gösterildi. 74’üncü BAFTA Ödülleri 11 Nisan’da sahiplerini bulacak.

“Quo Vadis Aida?” 93. Oscar Ödülleri’nde de kısa listede!

Altın Ayı ödüllü yönetmen Jasmila Zbanic’in yönettiği TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis Aida?” bu yıl 93’üncü kez düzenlenecek Oscar Ödülleri’nde de En İyi Yabancı Film kategorisinde kısa listede yer alıyor. 93’üncü Oscar Ödülleri için kesin aday listeleri 15 Mart’ta açıklanacak. Bu yıl Oscar Ödülleri 25 Nisan’da sahiplerini bulacak.

Filmin başarıları sürüyor

Geçtiğimiz eylül ayında dünyanın en prestijli ve eski festivali Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren “Quo Vadis Aida?” hemen ardından Toronto Film Festivali’nde yarıştı. Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinde yarışan ve ödüller kazanan film, 2020 Ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü aldı.

“Quo Vadis Aida?” yakın tarihin en kanlı katliamlarından birini anlatıyor

Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film 1995’te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor. Filmin hikayesi, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalı’nın öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir