Prapapan’ın Ödüllü Kısaları ‘Kundurama’da

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın yeni sezon gösterimleri, geleceğin yönetmenleri arasında gösterilen Taylandlı sinemacı Sorayos Prapapan’ın ödüllü kısalarından oluşan “Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları” seçkisi ile bugün başlıyor.

Anlattığı hikâyelerin ağırlığı ve hüznüne rağmen mizahı elde bırakmayan, heyecan verici ve zengin film diliyle eleştirmenlerden övgüler toplayan Sorayos Prapapan’ın Rotterdam Film Festivali’ne seçilen, Valladolid Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilen 2014 yapımı trajikomik belgeseli Auntie Maam Has Never Had a Passport / Maam Teyze’nin Hiç Pasaportu Olmadı”, Afganistan’dan kaçarak İsviçre’ye sığınan bir yönetmenin hikâyesini anlattığı hibrit belgeseli A Souvenir from Switzerland / İsviçre’den Bir Hatıra” ve 2014’ten bu yana cunta rejiminin hüküm sürdüğü Tayland’da zorunlu askerlikten kaçmaya çalışan iki çocuğun hikâyesini konu alan komedisi Fat Boy Never Slim / Cıva Gibi Çocuk”, Türkçe ve İngilizce altyazılı seçeneğiyle seyirciyle buluşacak. New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinoscope ortaklığında gerçekleşecek gösterimler, Aralık sonuna dek Kundurama’daücretsiz izlenebilecek.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da yeni sezon bugün (24 Eylül), Taylandlı yönetmen Sorayos Prapapan’ın filmlerinden oluşanYaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları” seçkisi. Anlattığı hikâyelerin ağırlığı ve hüznüne rağmen mizahı elde bırakmayan, heyecan verici ve zengin film diliyle eleştirmenlerden övgüler toplayan yönetmenin kalpleri ısıtacak 3 kısa filmi, yıl sonuna dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Sorayos Prapapan’ın Rotterdam Film Festivali’nin Resmi Seçkisi’nde gösterilen 2014 yapımı kısa belgeseli Auntie Maam Has Never Had a Passport / Maam Teyzenin Hiç Pasaportu Olmadı”, ayak masörü olan ve aynı zamanda Tayland’da bağımsız filmlerde oyunculuk yapan Maam Teyze’nin hikâyesini anlatıyor. Apichatpong Weerasethakul’un Altın Palmiye ödüllü filmi “Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives / Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor”dan (2010) da tanıdığımız Maam Teyze, oynadığı bir filmin Avrupa’da bir festivale seçilmesi ile birlikte gelen davete sırf pasaportu olmadığı için katılamayışının trajikomik hikâyesini izleyeceğimiz film, Valladolid Film Festivali ve Winterthur Kısa Film Festivali’nde Özel Mansiyon kazanmış, Ekadeshma Kısa Film Festivali’nde de En İyi Kısa Film seçilmişti.

Mizah ve ses başrolde

Seçkideki diğer iki film politik sularda yüzerken asıl gücünü mizahtan alıyor ve aynı zamanda ses teknisyeni ve Foley sanatçısı olan yönetmenin ses ile kurduğu ilişkiyi özgün ve yaratıcı şekillerde seyirciye duyuruyor. 2015’te çektiği hibrit belgeseli A Souvenir from Switzerland / İsviçre’den Bir Hatıra”, Afganistan’daki politik baskıya karşı çıktığı için ülkesini terk etmek zorunda kalan ve İsviçre’ye sığınan bir yönetmenin hikâyesini konu alırken; 2016 yapımı kurmaca kısası Fat Boy Never Slim / Cıva Gibi Çocuk”, 2015’te yaşanan askeri cunta yönetimi altındaki Bangkok’ta geçiyor ve erkeklerin 21 yaşına geldiklerinde orduda hizmete zorlandığı ülkede hayalleri askerlikten çok uzakta olan iki çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformuKinoscope ortaklığında hazırlanan gösterim 24 Eylül-31 Aralık 2021 tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir