Pota’dan İspanya Çıkarması

Yapımcılığını Halil kardaş’ın, senarist ve yönetmenliğini Ahmet Toklu’nun gerçekleştirdiği TRT ortak yapımı ‘Pota’ İspanya’da usta yönetmen Pedro Almodovar’ın doğduğu şehirde Pedro Almodovar vakfı tarafından düzenlenen 8. Calzada de Calatrava Uluslararası Film Festivalinde ‘En Yönetmen Ödülü’, ‘En İyi Film Seyirci Ödülü’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ olmak üzere 3 ödül almayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde yine İspanya’da başka bir festivalde Cerdanya Uluslararası Film Festivalinde en iyi filme verilen ‘Sosyal Bakış’ ödülünü kazanmıştı. Bu haberle birlikte Türk yapımı olan ‘Pota’nın 2 farklı İspanyol festivallerinde 4 ödülü ülkemize getirmeyi başardı.

Dünya prömiyerini 51. Giffoni Film Festivali’nde yapan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen filmde, genç oyuncu Alp Akar’ın yanı sıra Bahar Hacıbektaşoğlu, Sibel Melek Arat, Egemen Almacı, Mert Erdoğdu, Mehmet Halil Çelik, Samet Sevtekin, Miraç Çelen, Özgür Dereli ve Burhan Yıldız rol alıyor.

Sınıflar arasındaki farklılıkları basketbol üzerinden anlatan film, yaşadıkları semte basket potası kuran yoksul çocukların mücadelesini anlatıyor.

Yönetmen Ahmet Toklu’nun ilk uzun metrajlı filmi olan “Pota” aynı zamanda Antalya Film Festivali’nde “Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü”ne değer görüldü.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir