Oscar’ın Favorisi 20 Şubat’ta Vizyonda

Bu yılki Oscar Ödüllerine 8 dalda aday gösterilen The Imitation Game / ENIGMA, 20 Şubatta vizyona giriyor.

Morten Tyldum’ın yönettiği, Graham Moore’un senaryosunu yazdığı filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech, Matthew Beard, Charles Dance ve Mark Strong. var.

1952 kışında İngiliz yetkililer bir soygun ihbarını araştırmak üzere matematikçi, kriptanalist ve savaş kahramanı Alan Turing’in (Benedict Cumberbatch) evine girer. Ancak sonuçta ahlaksız davranışlarda bulunma suçlamasıyla Turing’i gözaltına alırlar. Bu suçlama, onun homoseksüellik suçundan mahkûm olmasına yol açacaktır. Yetkililer, aslında modern zaman bilgisayarcılığının öncüsünü suçladıklarından habersizdir. Bilgin, dilbilimci, satranç şampiyonu ve istihbarat görevlilerinden oluşan bir grubun lideri olduğu bilinen Turing’in, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın kırılamaz tabir edilen Enigma makinesinin şifrelerini kırdığı bilinmektedir. Zeki ve karmaşık bir adamın derinlikli ve akıllardan çıkmayacak portresini çizen THE IMITATION GAME, müthiş bir baskı altında savaşı kısaltan ve karşılığında binlerce kişinin hayatını kurtaran bir dâhiyi anlatıyor. filmarasi-enigma2

PRODÜKSİYON NOTLARI

THE IMITATION GAME, İngiltere’nin en olağanüstü ve tanınmayan kahramanlarından biri olan Alan Turing’in yaşamını ve çalışmalarını anlatıyor. Benedict Cumberbatch (Wikileaks: Beşinci Kuvvet, Star Trek: Bilinmeze Doğru ve Sherlock, televizyon versiyonu) ve Keira Knightley (Kefaret’teki rolüyle BAFTA adayı, Aşk ve Gurur’daki rolüyle Oscar adayı), Turing’i ve şifre kırıcı arkadaşı Joan Clarke’ı canlandırıyor. Birinci sınıf kadrodaki diğer oyuncular; Matthew Goode (Lanetli Kan, Tek Başına Bir Adam), Mark Strong (Köstebek), Rory Kinnear (Skyfall), Charles Dance (Gosford Park, Game of Thrones), Allen Leech (Korku Yolu, Downton Abbey) ve Matthew Beard (Aşk Dersi). 2012’de Headhunters’la BAFTA ödülüne aday gösterilen Norveçli filmci Morten Tyldum’ın kullandığı senaryo Graham Moore, Alan Turing: The Enigma adlı Andrew Hodges kitabından uyarladı. Filmin başyapımcıları, Black Bear Pictures’tan Teddy Schwarzman ve Bristol Automotive’den Nora Grossman ve Ido Ostrowsky. Yardımcı yapımcı ise Peter Heslop (Zoraki Kral). Kamera arkasında ise görüntü yönetmeni Óscar Faura (The Impossible), editör William Goldenberg (Oscar ödüllü Argo), prodüksiyon tasarımcısı Maria Djurkovic (Köstebek), kostüm tasarımcısı Sammy Sheldon Differ (Göster Gününü), saç ve makyaj tasarımcısı Ivana Primorac (Anna Karenina), kast direktörü Nina Gold (Sefiller) ve besteci Alexandre Desplat (Argo ile Oscar adaylığı) var. Film, İngiltere’de; Londra, Oxfordshire, Buckinghamshire ve Dorset gibi yerlerde sekiz haftada çekildi. Mekânlardan bazıları, yazar Ian Fleming’in eski evi, King’s Cross İstasyonu, genç Turing’in eğitim gördüğü Sherborne Okulu ve Bletchley Park’taki kod kırma merkeziydi. Bazı iç mekân çekimleri de Middlesex’teki HDS/CHAK89 Stüdyoları’nda çekildi.

BENEDICT CUMBERBATCH

(Alan Turing), Manchester Üniversitesi’nde tiyatro okudu ve Londra Tiyatro Akademisi’nde (LAMDA) eğitim gördü. Film çalışmalarından bazıları; Starter for Ten, Amazing Grace, Third Star, Wreckers, Stuart: A Life Backwards, Boleyn Kızı ve Kefaret’tir. Steven Spielberg’ün film uyarlaması olan Savaş Atı’nda ve Tomas Alfredson’ın filmi Köstebek’te oynadı. Son çalışmalarından bazıları; Peter Jackson’ın Hobbit üçlemesindeki ejderha Smaug ve Büyücü ile Star Trek: Bilinmeze Doğru, 12 Yıllık Esaret ve Julian Assange rolüyle Wikileaks: Beşinci Kuvvet. Pek çok televizyon rolü de vardır. Bu rolleriyle uluslararası düzeyde beğeni ve pek çok ödül kazandı. Bunlardan bazıları iki BAFTA adaylığı, en iyi oyuncu dalında bir Eleştirmenin Seçimi Ödülü ve Steven Moffat ile Mark Gatiss’in Sherlock Holmes uyarlamasındaki Sherlock rolüyle bir Altın Küre adaylığı. Diğer televizyon rollerinden bazıları da BBC dizileri To the Ends of the Earth ile The Last Enemy’dir. BBC dizisi Hawking’deki güçlü Stephen Hawking portresi ona uluslararası planda ünün yanı sıra ilk BAFTA adaylığını getirdi. İkinci adaylığı, 2010’da BBC uyarlaması Small Island’daki Bernard rolüyle geldi. Daha yakın zaman önce BBC/HBO dizisi Parade’s End’deki rolüyle en iyi oyuncu dalında Emmy ödülüne aday gösterildi. Tiyatro çalışmalarından bazıları ise The New Shakespeare Company’de oynadığı Lady From the Sea, Period of Adjustment ve Hedda Gabler gibi oyunlar. Bu rolleriyle Olivier ve Charleson ödüllerine aday gösterildi. Benedict, 2011’de The National Theatre’a dönerek Danny Boyle’un prodüksiyonu Frankenstein’da canavar ve Doktor Frankenstein rollerini oynadı. Bu rolleriyle de en iyi oyuncu dalında Laurence Olivier ve Evening Standard ödüllerini kazandı.

KEIRA KNIGHTLEY

(Joan Clarke). İngiliz oyuncu, televizyonda ilk kez altı yaşında, Ferdinand Fairfax’in yönettiği Royal Celebration’da oynadı. Diğer televizyon çalışmalarından bazıları The Treasure Seekers, Coming Home, Oliver Twist, Doctor Zhivago ve Princess of Thieves. İlk sinema filmi, Patrick Dewolf’ın çektiği Innocent Lies’dı. Daha sonra Nick Hamm’in çektiği Delik ve Gillies MacKinnon’ın çektiği Pure’da oynadı. George Lucas’ın çektiği Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike’de Natalie Portman’la birlikte oynadı. Dönüm noktası olan rolü ise Gurinder Chadha’nın filmi Hayatımın Çalımı Beckham’daydı. Bu rolüyle Londra Eleştirmenler Topluluğu Ödülü kazandı. Dünya çapında dikkatleri üzerine çekmesi ise Gore Verbinski’nin filmi Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti’ndeki kahraman Elizabeth Swann rolüyle gerçekleşti. Filmde Johnny Depp, Orlando Bloom ve Geoffrey Rush’la birlikte oynadı. Ardından filmin yapımcısı Jerry Bruckheimer’la tekrar bir araya gelerek Antoine Fuqua’nın filmi Kral Arthur’da ve Richard Curtis’in filmi Aşk Her Yerde’de oynadı. Bundan sonra John Maybury’nin yönettiği Çıldırış’ta ve Tony Scott’ın Domino adlı filminde oynadı. Sonra da iki devam filmi için Karayip Korsanları ekibiyle tekrar bir araya geldi. Keira, Joe Wright’ın filmi Pride & Prejudice’teki Elizabeth Bennett rolüyle Akademi ve Altın Küre ödüllerine aday gösterildi. İki yıl sonra, Joe Wright’ın filmi Kefaret’teki rolüyle Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday gösterildi. Daha sonraki filmlerinden bazıları John Maybury’nin filmi Aşkın Kıyısında, François Girard’ın filmi İpek, Saul Dibb’in filmi Düşes, Mark Romanek’in filmi Beni Asla Bırakma, William Monahan’ın filmi Londra Bulvarı, David Cronenberg’in filmi Tehlikeli İlişki ve Joe Wright’ın filmi Anna Karenina’dır. Keira bundan sonra Kenneth Branagh’nın filmi Jack Ryan: Gölge Ajan’da, John Carney’nin filmi Can A Song Save Your Life? ve Lynn Shelton’ın filmi Laggies’de izlenebilir. Tiyatrodaki ilk oyunu ise 2009’da Comedy Theatre’da oynadığı Molière komedisi The Misanthrope ile oldu. Bu rolüyle Olivier ödülüne aday gösterildi. 2011’de Comedy Theatre’a dönüp Lillian Hellman’ın The Children’s Hour adlı oyununda oynadı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir