Oscar Ödüllerinde Tarihi Değişiklik

Akademi, Oscar ödülleri için coronavirüs salgını nedeniyle tarihinde ilk olan bir değişikliğe gitti. Bu yıla özgü Akademi, ilk defa dijital platformlarda yayınlanan filmlerin başvurularını da kabul edecek. Ayrıca En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Mikyajı aynı kategoride birleştirildi.

Başvuru için filmlerin en iyi film ve diğer kategorilerde aday olabilmesi için Los Angeles’ta en az 7 gün boyunca gösterilmesi şartı vardı. Bu şartta değişikliğe gidildi. Vizyon tarihi alan filmler dijital platformlarda gösterilerek başvurularını yaparak Oscar adayı olarak gösterilebilecek.

Ses Miksajı ve Ses Kurgusu dalında iki ayrı ödül veren Akademi, artık ses dalında tek ödül vereceğini bildirdi. Orijinal müzik dalında ise, yüzde 60 özgün olma şartı bulunuyordu, bu şart devam filmlerinde yüzde 80 olarak revize edildi.

93. Oscar Ödülleri 28 Şubat 2021 gecesi ABC kanalında yayınlanacak. Akademi Başkanı dijital platformlardan yayınlanan filmlerin başvurularının kabul edilmesi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Akademi, filmlerin büyüsünü deneyimlemenin, sinema salonlarından daha büyük bir yolu olmadığına inanıyor. Buna olan bağlılığımız değişmez ve değiştirilemez. Bununla birlikte, tarihsel olarak, trajik COVID-19 salgını, ödüllere uygunluk kurallarımızda bu geçici istisnayı zorunlu kılmaktadır. Akademi, bu belirsizlik döneminde üyelerimizi ve çalışma arkadaşlarımızı desteklemektedir. Özellikle şimdi, izleyiciler filmleri her zamankinden daha fazla takdir ettiklerinde, çalışmaların ulaşılabilir olmasının ve kutlanmasının öneminin farkındayız.”

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir