‘Omar ve Biz’e Fransa’dan Ödül

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı Kültür Bakanlığı ve TRT ortaklığı ile çekilen “Omar ve Biz”  başarılarına bir yenisini ekledi; 2-7 Haziran tarihleri arasında coronavirüs salgını sebebiyle online olarak gerçekleştirilen 10. SEE Paris Film Festivali’nde (South East European Film Festival) ‘En İyi Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerine layık görüldü.

Filmin yönetmenlerinden Maryna Er Gorbach; oyuncularımızdan Hala Alsayaseneh Türkiye’nin ardından şu anda Fransa/Paris’te göçmen statüsü ile yaşamakta ve filmi ilk kez hem de ailesi ile izleme fırsatı buldu, üstelik bu kez sınırlar hepimize kapalı iken, belki biz onun yanına gidemedik ama oynadığı film sınırları aşıp kendisine ulaşabildi, çok mutluyuz yorumunda bulundu.

Aynı zamanda yapımcı ve  senarist olan Mehmet Bahadır Er ise filmin duygusu ve mesajının zamanın ruhu ile doğru örtüştüğü, filmin evrensel mesajının haber yada güncel politik dilden uzak kalarak duygulara odaklandığı için filmin dünyanın birçok ülkesinden taktir edilip davetler almaya devam etmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Cem Bender, Taj Sher Yakub, Menderes Samancılar, Ushan Çakır, Uygar Tamer, Timur Ölkebaş ile Hala Alsayaneh’in oynadığı Omar ve Biz (Omar and Us),önümüzdeki aylarda CGV Mars Dağıtım dağıtımıyla Protim V.P tarafından vizyona çıkarılacak.

Ulusal ve uluslararası birçok başarı kazanan filmin özeti :

İsmet, sınır görevini tamamladıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir.  Sivil hayatta ailesi ve çevresindekilerle iletişim kurmakta zorlanır ve oğlu eğitimini bahane ederek, İsmet’ten uzaklaşabilmek için Amerika’ya gitmiştir. Karısı da oğlunun yanına gitmek istemektedir. Tüm bunlar yaşanırken, Türkiye – Yunanistan sınırındaki evlerinde iki kaçak göçmenle ansızın komşu olmak zorunda kalırlar. İsmet, yaşadıklarının etkisiyle, politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşecektir.

“Omar ve Biz” filmi bu ay Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin Uluslararası Yarışma ve Sofya Film Festivali’nin Balkan Filmleri Yarışmasında yer alacak…

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir