Ödüllü Filmler Geliyor

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 14. kez düzenlenen Filmekimi bu yıl yine Vodafone FreeZone sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

İstanbul ayağı 3-11 Ekim tarihleri arasında yapılacak 14. Filmekimi’nde, prömiyerini Sundance, Berlin, Cannes, Venedik, Toronto gibi saygın uluslararası festivallerde yapan ve bu festivallerden birçok ödülle ayrılan filmler gösterilecek. Programda Woody Allen, Noah Baumbach, Stephen Frears, Michel Gondry, Todd Haynes, Hirokazu Kore-eda, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino gibi usta yönetmenlerin yeni yapıtlarının da aralarında bulunduğu 46 film yer alıyor. Filmekimi’nde Can Evrenol’un “Baskın” ve Ben Hopkins’in “Hasret” filmlerinin de Türkiye prömiyerleri yapılacak.

Filmekimi, ekim ayı boyunca Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa ve Edirne’yi de ziyaret edecek. Filmekimi Ankara Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda 2-4 Ekim’de; İzmir Karaca Sineması’nda 9-12 Ekim’de; Trabzon Atapark Avşar Sinemaları’nda 16-18 Ekim’de; Bursa Cinetech Korupark Sinemaları’nda 23-25 Ekim’de ve Edirne Cinemarine Sinemaları Margi Outlet’te 23-25 Ekim’de gerçekleşecek. Biletler 19 Eylül’de satışa çıkacak.

ALTIN ASLAN ÖDÜLLÜ FİLM GELİYOR

72’nci Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’ne layık görülen “Uzaktan” (Desde Alla) Filmekimi programında izleyicilerle buluşacak. 50 yaşındaki bir adamın 17 yaşındaki bir gençle tanıştıktan sonra değişen hayatını konu alan film, Guillermo Arriaga’nın hikâyesinden uyarlandı. Filmin yönetmen koltuğunda ilk yönetmenlik deneyimine imza atan Lorenzo Vigas bulunuyor.

PROGRAMDAN SEÇMELER

MANTIKSIZ ADAM (IRRATIONAL MAN)

Başrollerini Emma Stone, Joaquin Phoenix ve Parker Posey’nin paylaştığı Woody Allen’ın yeni filminin merkezinde yaşama arzusunu yeniden kazanmak isteyen felsefe profesörü Abe Lucas var. Hayatta ne zevk ne de bir anlam bulamayan Abe, ders vermeye başladığı küçük bir kasabadaki üniversitede iki kadınla yakınlaşır.

DHEEPAN

Cannes’ın en büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazanan “Pas ve Kemik” ile “Yeraltı Peygamberi” filmleriyle tanıdığımız Jacques Audiard’ın yeni filmi “Dheepan” Paris’te Sri Lankalı üç mülteci üzerinden tüm dünyadaki sığınmacıların çektiği zorlukları ele alıyor. Filme adını veren Dheepan’ı 1980’lerde Tamil Kaplanları’nda çocuk asker olan romancı Antonythasan Jesuthasan canlandırıyor.

BAYAN AMERIKA (MISTRESS AMERICA)

Başrollerinde Greta Gerwig, Loka Kirke, Heather Lind’in yer aldığı film, efsane bir şehir komedisi olmayı vaat ediyor. İlk gösterimini Sundance’te gerçekleştiren “Bayan Amerika”, yönetmen Noam Baumbach’ın en eğlenceli filmi olarak görülüyor. LIFE Fotoğrafçı ve yönetmen Anton Corbijn’ın yeni filmi “Life”, Hollywood efsanesi James Dean ile Magnum fotoğrafçılarından Dennis Stock’un, Dean henüz dünya çapında bir yıldız olmadan, 1955 yılındaki yakın arkadaşlığının hikâyesini anlatıyor. Berlin Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan “Life”ın müzikleri ise geçtiğimiz Aralık ayında Salon’da konser veren Owen Pallett tarafından bestelendi.

EX MACHINA/ ALEX GARLAND

Yılın en merakla beklenen filmlerinden Alex Garland’ın yönettiği “Ex Machina”, “insanlık sonrası fütüristik şok filmi” ve “vizyoner bir bilimkurgu” olarak şimdiden kült filmler arasına girdi. Filmin başrollerinde Oscar Isaac, Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander yer alıyor. Yapay zekâ ürünü bir “kadın robot deneyi”ni test eden bilim insanlarının hikâyesini anlatan “Ex Machina”, çağdaş bir Frankenstein yorumu olarak tanımlanıyor.

THE LOBSTER

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un ülkesi dışında çektiği ilk filmi, sinemaseverleri distopik bir geleceğe götürüyor. Hollywood’un en parlak yıldızlarından Colin Farrell, Rachel Weisz, Ben Whishaw, Olivia Colman’ı oyuncu kadrosuna dahil eden “The Lobster”, dünya prömiyerini yaptığı Cannes Festivali’nden Jüri Ödülü ve Kuir Palmiye Özel Mansiyonu ile döndü.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir