O Film Artık 4K da İzlenebiliyor!

Tarihin ilk sinema filmi olarak bilinen “The Arrival of a Train”, makine öğrenme algoritmalarıyla 4K 60 FPS kaliteye dönüştürüldü. YouTube kullanıcısı Denis Shiryaev tarafından hazırlanan video, sanki daha dün bir cep telefonuyla çekilmiş gibi müthiş etkileyici bir görüntü sunuyor.

4K’ya Dönüştürebilmek İçin Algoritmalardan Yararlanılmış

Shiryaev, orijinal videoyu 4K’ya upscale etmek için Gigapixel AI isimli bir algoritmadan yararlanmış. Kare sayısını artırmak için ise Dain’i kullandığını belirtiyor. Bu iki algoritma, orijinal videonun upscale edilmesinden sonra ortaya çıkan boşlukları makine öğrenme teknikleriyle doldurmuş. Gigapixel AI ve Dain uygulamaları şu anda herkes için ulaşılabilir durumda.

Videodaki Ufak Hatalar Haricinde Görüntü Kalitesi Etkileyici

Shiryaev’in ortaya çıkardığı nihai ürün elbette kusursuz değil. Birçok kısımda frame atlamaları ve pikselleşme gibi şeyler görüyoruz. Ancak orijinal videoya kıyasla —siyah beyaz olması dışında— çok daha ‘modern’ göründüğü de bir gerçek. Özellikle de yüksek kare hızının etkisi videoyu başka bir seviyeye getirmiş.

Film İlk Defa Lumiere Kardeşler Tarafından 1896 Yılında Gösterime Girdi

Orijinal ismiyle L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat, Fransız film yapımcıları Auguste ve Louis Lumiere tarafından 1895 yılında çekilmişti. 50 saniye uzunluğundaki filmin halka açık şekilde gösterime girmesi ise 1896 yılında gerçekleşti. O dönemin şartlarıyla önemli bir başarıya ulaşan film, birçoklarına göre sinema sektörünün doğuşu olarak görülüyor. 

Türkiye’de 1897 Yılında Gösterime Girmişti

Film ayrıca “Bir Trenin La Ciotat Garına Gelişi” ismiyle Türkiye’de de gösterime girmişti. 1897 yılında Galatasaray’daki Sponech birahanesinde halka açık bir şekilde gösterildiğini biliyoruz. Türkiye, filmin vizyona girdiği sayılı birkaç ülkeden birisi olarak dikkat çekiyor.

Tarihin İlk Sinema İzleyicileri İlginç Bir Tepki Vermişti

L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat için ayrıca muhtemelen birçoğumuzun daha önce duyduğu ilginç bir söylenti de var. Söylentiye göre 1896 yılında filmi izleyen ‘tarihin ilk sinemaseverleri’, üzerlerine doğru gelen treni görünce korkmuş ve çığlıklar içerisinde salonun arka taraflarına kaçmışlar.

Aşağıdaki linklerden 4K kopyası ve orijinal kopyalarına ulaşılabilir.

(DonanımHaber)

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir