Netflix’ten Corona Virüs Atağı

Dijital streaming devi Netflix’ten öncü olabilecek bir kararın verildiği resmi olarak duyuruldu. Sinema ve televizyon sektöründen işini kaybeden onlarca çalışan için Netflix, 100 milyon dolarlık bütçe ayırma kararı aldı. Bu bütçeyi yardım fonuna dönüştürecek.

Corona virüs salgını nedeniyle gıda sektörü dışındaki çoğu sektör durma noktasına gelmiş durumda. Bu sektörlerin başını da eğlence sektörü çekiyor. Tüm sinemaların kapatıldığı, şirketlerin ofislerini evlere taşıdığı, prodüksiyonların durduğu, filmlerin vizyondan çekildiği şu günlerde, Netflix’in yardım fonu kuracağı açıklandı. Eğlence sektörüne ait bir sendikanın yaptığı açıklamaya göre bünyelerinde bulunan 150 bin üyeden 120 bini işsiz kalmış durumda. Bu yalnızca bir sendikanın açıkladığı durum olması nedeniyle bağımsız çalışanlardan işini kaybedenlerin sayısının bunun kat kat fazlası olduğu öngörülüyor. Netflix, yardım fonuna işini kaybedenler için 100 milyon dolar ayıracak. Netflix’ten gelen açıklamada, işini kaybedenler arasında elektrikçiler, marangozlar, sürücüler, saç ve makyaj tasarımcılarının da olduğu ve bu insanların saat başına ücret aldığı söyleniyor. Bu nedenle özellikle saatlik çalışan emekçilere destek çıkılacak.

Netflix bu sırada orijinal yapımlarına ara vermek durumunda kalacak. Ancak diğer film şirketlerinin çekimlerini tamamladığı, ancak vizyona sokamadığı filmlerin haklarını alma girişimlerini devam ettirecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz gün içerisinde Netflix’in Kumail Nanjiani ve Issa Rae başrollü The Lovebirds’ün haklarını satın aldığı resmi olarak açıklanmıştı.

(Beyazperde)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir