‘Netflix’le Çaresizlikten Çalıştım’

Martin Scorsese Netflix ile çalışmasının çaresizlikten olduğunu belirtti.

The Irishman hikayesiyle, kullanılan gençleşme tekniği ve bütçesiyle yılın iddialı yapımlarından. Martin Scorsese’nin vedası olarak yorumlanan film yapım süreci, yayınlandığı platform noktasında ise yenilikleri barındırıyor.

Mafya tetikçisi Frank Shearan’ın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı filmde Al Pacino, Robert De Niro ve Joe Pesci yer alıyor.

Scorsese katıldığı programda filmin çekiminde kullanılacak gençleşme tekniği CGI’nin kar etmeyeceklerini düşünerek stüdyoların reddetiklerini belirtti. Tekniğin bütçeye yansıması ile 150 milyon dolarlık bir maliyet olduğu belirtiliyor.

”Stüdyolar The Irishman’le ilgilenmiyordu. Özellikle de filmde CGI kullanmak zorunda olmam nedeniyle böyle bir şeyden yeterli kâr elde edemeyeceklerini düşündüler. ”

”Benim İçin Nedeni Çaresizlikti”

Kendi sözleriyle Scorsese süreci şu şekilde anlatıyor:

”De Niro’yla ben 1995’teki Casino’dan bu yana film çekmemiştik ve yıllar içinde bir film daha yapmak istedik. Sonra senarist Eric Roth’un kendisine verdiği kitapla çıkageldi . Bu hususta aşırı derece tutkulu ve biraz duygusaldı. Kitabı okudum ve dedim ki, ‘İşte yapacağımız şey bu’. O zaman 2009 yılıydı. Kitabın yazarı Steve Zaillian’ı dahil ettim. Yapısı üzerinde çalıştım. Her şey planlanmıştı. Ama finansman alamadık. İşte o zaman yapımcı Rick Yorn’dan bir telefon aldım, bana ‘Netflix’le ilgilenir misin?’ diye sordu. Benim için asıl önemli olan yaratıcı özgürlüktü. Karşılığıysa bunun internet yayın platformu olmasıydı. ‘Ama sinemalarda da gösterilecek, değil mi?’ diye sordum.”

Sonrasında Scorsese Netflix ile neden çalıştığınız sorusuna ‘Benim için nedeni çaresizlikti’ şeklinde cevap veriyor. (Independent)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir