‘Müşterek Sinema’ Başlıyor

8 ülkeden 8 sinema salonunu buluşturan Müşterek Sinemagösterimleri Kundura Sinemada başlıyor

8 ülkeden 8 alternatif sinema salonu ve merkezini buluşturan Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye gösterimleri Pazar günü Beykoz Kundurada başlıyor. Berlin merkezli kültür proje alanı bi’bak’ın önderliğinde başlatılan ve Türkiyeden Kundura Sinema, Almanyadan Sinema Transtopia, Taylanddan Documentary Club, Romanyadan Cinema ARTA, Endonezyadan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirliklerinden Cinema Akil, Şiliden CCC, Angoladan da Cine Geraçãosinemalarının dahil olduğu proje kapsamında, sinemaların küratörlerince seçilen 8 film, eşzamanlı olarak İstanbul, Berlin, Dubai, Şili, Cluj, Jakarta, Bangkok ve Luandada seyirciyle buluşacak. 8 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek ve Cem Kayanın Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014) ve Eva Knopfun Majubs Journey / Majub’un Yolculuğu (2013) filmlerinin gösterimi ile başlayacak Müşterek Sinema projesi, Haziran ortasına dek Pazar günleriücretsiz gösterimlerle devam edecek. Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gösterilecek filmler için rezervasyonlar beykozkundura.comadresinden yapılabilir.

8 ülkeden vizyon dışı alternatif film programları düzenleyen 8 sinema salonu ve merkezini buluşturan Müşterek Sinema (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye gösterimleri Kundura Sinemada bu hafta sonu başlıyor.

Ulusötesi anlatılar, göç, küresel hareketlilik ve bunların estetik boyutlarına odaklanan Berlin merkezli kültür proje alanı bi’bak’ın önderliğinde başlatılan projeye; Türkiyeden Kundura Sinemanın yanı sıra Almanyadan Sinema Transtopia, Taylanddan Documentary Club, Romanyadan Cinema ARTA, Endonezyadan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirliklerinden Cinema Akil, Şiliden CCC, Angoladan da Cine Geração sinemaları katılıyor. Müşterek Sinema projesi kapsamında, sinemaların küratörlerince seçilen 8 film, eşzamanlı olarak İstanbul, Berlin, Dubai, Şili, Cluj, Jakarta, Bangkok ve Luandada seyirciyle buluşacak.

8 film ücretsiz izlenebilecek

Mayıs ve Haziran aylarında Pazar günleri ücretsiz gerçekleşecek belgesel film programı, 8 Mayıs Pazar günü Cem Kayanın Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014) ve Eva Knopfun Majubs Journey / Majub’un Yolculuğu (2013) filmlerinin gösterimleri ile başlıyor.

Program kapsamında ayrıca; Kazuo Haranın Berlinaleden Caligari Ödülü ile dönmüş The Emperor’s Naked Army Marches On / İmparatorun Çıplak Ordusu Hâlâ İlerliyor (1987), Alexandru Belcin sinema tutkusunu perdeye taşıdığı Cinema, Mon Amour / Sinema, Sevgilim (2015), Endonezyalı yönetmen Hafiz Rancajalenin “Behind the Flickering Light: The Archive / Titreyen Işığın Ardında: Arşiv (2013), Mahdi Fleifelin Berlinaleden Barış Ödülü, Saraybosnadan Seyirci Ödülü’nü kazanmış “A World Not Ours / Dünya Bizim Değil (2013), Ignacio Agüeronun Cartagena ve Havana film festivallerinde En İyi Belgesel seçilmiş “One Hundred Children Waiting for a Train / Treni Bekleyen 100 Çocuk (1988) ve Kamy Laranın beş dansçının eşliğinde kimlik, hafıza ve kültür politikalarını sorguladığı “Beyond My Steps / Adımlarımın Ötesinde (2019) adlı filmleri de izlenebilecek.

Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gerçekleşecek gösterimlere katılmak için beykozkundura.com adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Haziranda Berlinde sempozyum ile devam edecek

bi’bak ve çeşitli uluslararası partnerlere ait bir proje olan Müşterek Sinema, bir ağ oluşturmayı ve tüm dünyadaki sinemalar ve sinema girişimleri hakkında bilgi toplamayı amaçlıyor. Karma sohbetler aracılığıyla, erişilebilirlik, sanatsal özgürlük ve finansal sürdürülebilirlik bakımından yüzü halka dönükbir alternatif sinemanın gelecekteki bir modelini öne süren bir ifade yaratmayı umut ediyor. Projenin ilk adımında, küratörlüğü kolektif olarak yapılan film programı Bangkok, Jakarta, İstanbul, Dubai, Santiago de Chile, Cluj ve Luandadaki partner sinemalarda gösterilirken; ikinci adımı olan ve Haziran ayında Berlinde gerçekleşecek bir sempozyumla da partner sinemaları, film profesyonellerini ve sinefilleri bir araya getirecek ve film kültürüne ayrılmış sürdürülebilir alanlara yönelik daha fazla kavram ve strateji geliştirmeye çalışacak.

MÜŞTEREK SİNEMA | Beykoz Kundura

Gösterim Saati: 17:00

Yer: Kundura Sinema

Ücretsiz, Orijinal dillerinde ve İngilizce altyazılı

8 MAYIS 2022, PAZAR

REMAKE, REMIX, RIPOFF / MOTÖR: KOPYA KÜLTÜRÜ VE POPÜLER TÜRK SİNEMASI

MAJUB’S JOURNEY / MAJUB’UN YOLCULUĞU

15 MAYIS 2022, PAZAR

THE EMPEROR’S NAKED ARMY MARCHES ON / İMPARATORUN ÇIPLAK ORDUSU HÂLÂ İLERLİYOR

29 MAYIS 2022, PAZAR

BEHIND THE FLICKERING LIGHT: THE ARCHIVE / TİTREYEN IŞIĞIN ARDINDA: ARŞİV

12 HAZİRAN 2022, PAZAR

ONE HUNDRED CHILDREN WAITING FOR A TRAIN / TRENİ BEKLEYEN 100 ÇOCUK 

CINEMA, MON AMOUR / SİNEMA, SEVGİLİM

19 HAZİRAN 2022, PAZAR

BEYOND MY STEPS / ADIMLARIMIN ÖTESİNDE 

ALAM LAYSA LANA / A WORLD NOT OURS / DÜNYA BİZİM DEĞİL

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir