Mülteci Film Günleri Başlıyor

Türkiye’de ilk kez göç, sığınmacılık ve mültecilik konularını ele alan bir film günleri düzenleniyor.

29 – 31 Mayıs 2015 tarihlerinde Kızılay Büyülüfener Sineması’nda seyirci ile buluşacak olan günlerde konuyu tüm boyutlarıyla ele alan kısa ve uzun metrajlı filmlere yer verilecek. Kurgu ve belgesel türlerinde yirmiye yakın filmin yer alacağı Mülteci Film Günleri’nin ilkini Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği düzenliyor.

Gösterilecek Filmler:

Buharlaşan Sınırlar / Evaporating Borders
6 Mayıs 2015

Buharlaşan sınırlar, yerinden edilme ve kimlik arayışı kavramlarını konu alan bir görsel kompozisyon olarak filme alınmıştır. Kıbrıs’taki politik göçmenlerin hayatlarını aktaran film, bu örnekler üzerinden global seviyede hüküm süren göçmen toplulukları kısıtlayıcı uygulamaları gözler önüne seriyor. 2014 yapımı filmin yönetmenliği ve senaristliği Iva Radivojevic tarafından üstlenilmiştir.

Ruh İşgali / Haunted
6 Mayıs 2015

Harabelerin ardında binlerce Suriyelinin yaşadığı sessiz ve acılı bir an var. Evlerini bırakmak zorunda kaldıkları uzun, kopartılmış bir an. Filmin dokuz kahramanı sürekli tetikte kalmalı. Güvensizlik ve yurtsuzluk belgesele sinmiş, etrafımızı saran duygular olarak ortaya çıkıyor. Marseille’s Uluslararası Film Festivali’nde ödül alan ve Dubai Film Festivali’nde gösterilen belgesel Liwaa Yazji tarafından filme alınmıştır.

Sizin Ardınızdan Denizi Serpeceğiz / And We Will Throw The Sea Behind You
30 Nisan 2015

Ortadoğu kültüründe, yolculuğa çıkan kişinin arkasından su dökülür, sağlıklı bir şekilde geri dönebilsin diye fakat Aziz, Sidiqi, Housine, Younes, Rahim ve Noyan’ın geri dönebilecekleri meçhuldür. Onlar, çıktıkları yolda, bizleri, bürokrasiyi, düzeni, politikayı, sınırları ve insanlığı sorgulamaya teşvik edeceklerdir.

Al-Yarmouk’tan Mektuplar / Letters from Al-Yarmouk
27 Nisan 2015

Suriye iç savaşı ile ilgili daha az anlatılan hikayelerden biri Şam eteklerinde Yarmouk mülteci kampının Filistinli sakinlerinin kötü durumudur. Suriye’de baş gösteren iç savaş ile kamp sakinlerinin başına neler geleceği tam bir muammadır. 2014 Dubai Uluslararası Film Festivalinde Kurmaca Olmayan En İyi Yapım ödülüne aday gösteren filmin yönetmen koltuğunda Rashid Masharawi oturmaktadır.

Sierra Leone’nin Mülteci Yıldızları / Sierra Leone’s Refugee All Stars
27 Nisan 2015

Gine Sembakounya mülteci kampının müzisyenleri, Sierra Leone’den iç savaş nedeniyle kaçan erkeklerden oluşur. Film, Mülteci All Stars Band adında kurulan grubun hikayesini anlatmaktadır. Yönetmen koltuğunda Zack Niles ve Banker White’ı gördüğümüz film 2005 yılında Amerikan Film Enstitüsü (AFI) tarafından düzenlenen festivalde Belgesel Türünde En İyi Film Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir