Meryl Streep’ten Sert Eleştiriler!

Ünlü oyuncu Meryl Streep, sinema endüstrisinin erkeklerin egemenliğinde olmasının öfke verici olduğunu söyledi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 59. Londra Film Festivali’nin açılış filmi ‘Suffragette’te İngiltere’de kadınlara da oy hakkı verilmesi için yürütülen siyasi mücadeleye liderlik yapan Emmeline Pankhurst’ü canlandıran Oscar ödüllü oyuncu Streep, önceki saatlerde düzenlenen basın toplantısında “Karar alma süreçlerine daha fazla kadının dahil edilmesi” çağrısında bulundu.

Dünyanın pek çok yerindeki kurumlarda, kadınların yönetime dahil edilmediğini belirten Streep, “Yönetim kurulu masaya şöyle bir göz gezdirdiğinde, üyelerin yarısı kadın değilse, bu durumun doğru olmadığını düşünmezse, o zaman hiçbir ilerleme sağlanamaz” dedi.

Sinema sektörüne de değinen Meryl Streep, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki film oylama sitesi Rotten Tomatoes’da çok büyük çoğunluğun erkeklerden oluştuğunu, New York Film Eleştirmenleri Çevresi’nde de sadece iki kadın eleştirmene karşılık, 37 erkek eleştirmen bulunduğunu söyledi.

19 kez Oscar ödüllerine aday gösterilen, üç kez de ödül kazanan 66 yaşındaki Meryl Streep, “Bu durum çok sinir bozucu. Zira insanlar bunu bilgelik olarak kabulleniyor. Hakkaniyetli bir durum değil; bizim de dahil olmamız gerekli” dedi. Meryl Streep yakınlarda verdiği bir mülakatta kendisini feminist olarak nitelemeye yanaşmaması ile ilgili bir soruyu da yanıtladı. Streep, “Bu filmde bir ifade geçiyor; ‘Laf değil, iş ‘ diye… Benim için de aynı ifade söz konusu. Yaşamımda yaptıklarım, bir insan olarak ne olduğumu gösterir. Onunla uğraşın, sözcüklerle değil” şeklinde konuştu.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir