London Turkish Film Festival 20 Yaşında!

1993 yılından bu güne Türkiye sinemasını, filmleri, sanatçıları, panel ve atölye çalışmalarıyla Londra izleyicisi ile buluşturan London Turkish Film Festival (LTFF) 7 Mayıs 2015 tarihinde tam 20 yaşına basıyor.

LTFF, 20 yıldır 1000’den fazla film gösterimiyle beraber 400’ün üzerinde yönetmen, oyuncu, müzisyen, yazar, görüntü yönetmeni gibi sinemanın farklı alanlarında eşsiz filmlere imza atmış sinemacıyı ağırladı. Bu yirmi yıl içinde, Türkiyeli izleyicilerin yanı sıra, başta İngiliz vatandaşları olmak üzere Londra’da yaşayan farklı etnik milletlerin de Türkiye filmleriyle tanışmasına aracılık etti. Festival, dünya sinemasının nabzının attığı İngiltere’de, ünlü sinema dergilerine ve gazete yazılarına taşımayı başardığı Türkiye Sineması makaleleriyle, ülkemizin yakından tanınmasına da önemli bir katkı sağladı.

FESTİVAL AÇILIŞ GALASINI KOMEDİ TÜRÜ İLE YAPIYOR

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü destekleri ile Festival 20. Açılış Galası’nı 7 Mayıs 2015 tarihinde Londra’nın ünlü gösteri ve sinema merkezi O2 Millenium Dome Cineworld’de yapıyor. Türkiye sinemasının son yıllarda hızlı bir artış gösteren farklı türdeki çeşitliliğini festivale de yansıtan LTFF, 20. yıl kutlamasını komedi türü ile yapmaya karar verdi. Yönetmenliğini Hakan Algül’ün yaptığı, başrollerini Ata Demirer ve Demet Akbağ’ın paylaştığı “Niyazi Gül Dörtnala” ile açılacak olan festivale filmin ekibi tam kadro katılıp, festival izleyicisini güldürerek 10 gün sürecek bir gösterim maratonuna davet edecek.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ AYTAÇ ARMAN’IN

Festival bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü canlandırdığı farklı karakterlerle Türkiye Sineması’nda özel bir yeri olan usta bir oyuncuya takdim edecek. URART tarafından özel olarak tasarlanmış olan festival Golden Wings heykelciğini açılış gecesi alacak olan Aytaç Arman, LTFF izleyicileri ile 7 Mayıs gecesi buluşacak. 10 Mayıs Pazar günü ise “Yollara Düştük” belgesel filminin gösteriminden sonra Aytaç Arman’ın katılımı ile “Ankara Yürüyüşünden 38 Yıl sonra Aytaç Arman’la Türkiye Sineması Üzerine” adında bir soru cevap paneli gerçekleştirilecek.

GOLDEN WINGS DİJİTAL DAĞITIM ÖDÜLÜ

Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da üç ayrı ödül veriyor. Türkiye filmlerine Birleşik Krallık’ta vizyon olanağı yaratan Golden Wings Dijital Dağıtım jürisinde bu yıl Helen De Witt (British Film Institute Sinema Genel Müdürü), Tim Robey (The Telegraph yazarı), Ryan Gilbey (New Statesman yazarı) ve Mehmet Ergen (Tiyatro Yönetmeni) yer alıyor.

Golden Wings Dijital Dağıtım Ödülü için bu yıl LTFF seçici kurulunun belirlediği beş film yarışıyor; “Annemin Şarkısı”/ Yönetmen Erol Mintaş, “Gittiler: Sair ve Meçhul“/Yönetmen Kenan Korkmaz; “Sesime Gel” / Yönetmen Hüseyin Karabey, “Sivas” /Yönetmen Kaan Müjdeci, “Nefesim Kesilene Kadar” / Yönetmen Emine Emel Balcı.

Golden Wings Dijital Dağıtım Ödülü için yarışan filmlerin yanı sıra festivalde bu sene 16 yarışma dışı uzun metraj film, 3 uzun metraj belgesel ve 7 kısa film yer alıyor. Fenomen dizi Leyla ile Mecnun’un yönetmeni Onur Ünlü de bu sene festivalde. Onur Ünlü Özel Bölümünde 6 film kendisinin de katılımıyla yine festival seyircisi ile buluşuyor.

MOR GÜN

IMECE Kadın Merkezi LTFF’in 20. yılında programa dahil oluyor. 10 Mayıs Pazar günü Kurtuluş Son Durak filminin ücretsiz gösterimi ardından konuşmacılar, çeşitli açılardan kadınların deneyimleri, dayanışması ve bunların sinema diline yansıması hakkında bir panel gerçekleştirecekler. Panele katılacak konuşmacılar Feride Kumbasar (Diaspora ve kadın- çok yönlü şiddet deneyimi ve gelecek için yeniden umutlanmak), Mizgin Müjde Arslan (Kadınların film dili: Nefes, Ayna, Yol) ve Gülsün Kanat (Dayanışmanın gücü).

Festival, BEKO, Lebara Mobile, Tas, Doğadan, URART, Accounting Direct Plus, Docklands Academy London, Radyo Avrupa, Motion Picture Solutions, Istanbul Travel, CNA Catering, Avrupa Gazete, İstanbul The Guide ve Cornucopia Magazine’nin destekleri ile gerçekleşiyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir