Köprüde Buluşmalar’da Ödüller Sahiplerini Buldu

KÖPRÜDE BULUŞMALAR’DAÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali bünyesinde düzenlenen Köprüde Buluşmalar atölyelerinde ödüller sahiplerini buldu.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar’da 14 uzun metraj ve 5 belgesel filmile 4 film projesinin sunumları yapıldı. Aynı zamanda post-prodüksiyonu devam eden 6 uzun metrajve 2 belgesel filmin endüstri profesyonellerine gösterimleri 12-13-14 Nisan tarihlerinde çevrimiçi gerçekleştirildi.

OGM Pictures’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Dizi atölyesinin seçkisinde yer alan dört projenin üreticileri sektör profesyonelleriyle eğitimlere katılırken, Film Geliştirme Atölyesiseçkisinde yer alan projelerin üreticileri de senaryo, sunum ve yapım alanlarında eğitimler aldı.

Mattepost Post-Prodüksiyon’un destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar’da sinemacıların filmlerini tamamlamalarına destek olmak amacıyla verilen ödüller sahiplerine takdim edildi.

Work in Progress Ödülleri

Work in Progress ödüllerini jüri üyeleri Anita Juka (4Film Production Company), Osnat Bukofzer(Israil Cinema Project) ve Yorgos Tsourgiannis (Horsefly Films) verdi.

Anadolu Efes Ödülü: Yeni Şafak Solarken

Jüri Kararı: Etkileyici sinematik anlatımı ve müzik kullanımıyla birleştirilmiş meditatif hikâyesini, bireysel ve toplumsal travmayı belgesel ve kurmaca anlatı türlerini harmanlayarak anlatmasıylaAnadolu Efes Ödülü Yeni Şafak Solarken‘e gidiyor.

Mattepost Post-Prodüksiyon Ödülü: Berna

Jüri Kararı: Oyunculuk, sinematografi ve kalbe dokunmayı başaran müzik kullanımını, işlevsiz bir ailedeki ilişkileri benzersiz bir şekilde aktaran güçlü senaryosuyla birleştirerek, çağdaş Türkiye’de ataerkinin tezahürlerini vurgulayış biçimi sayesinde Mattepost Post Prodüksiyon ödülü Berna’ya gidiyor.

Başka Sinema Dağıtım Ve Tanıtım Ödülü: Güzel Bir Gece

Jüri Kararı: 20’li yaş sancılarını incelikle ele aldığı hikâyesini, olabildiğince çok seyirciyle buluşturmak istediğimiz için Başka Sinema Dağıtım Garantisi ve Promosyon Ödülü’nü Güzel Bir Gece’ye veriyoruz

Fragman House Ödülü: Güzel Bir Gece

Jüri Kararı: Başarılı kadın oyunculukları, nazik sinematografisi ve anlatı elipslerinin yerinde kullanımıyla yönetmen, genç bir kadının dünyada kendi yerini oluştururken kayıp ve değişimle başa çıkışının ustaca bir portresini çiziyor. Fragmanhouse Ödülü’nün sahibi Güzel Bir Gece.

Daire Creatıve Görsel Tasarım Ödülü: Suyun Yüzü

Jüri Kararı: Sıkı bir senaryo, başarılı oyunculuk, sinematografi ve yaratıcı müzik kullanımıyla, bir anne ile kızı arasındaki karmaşık ilişkiyi paylaşan, duygusal açıdan zengin bir reşit olma draması; Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü Suyun Yüzü‘ne gidiyor.

Dae Özel Destek Ödülü: Mor Menekşeli Kadınlar

Jüri Kararı: Kadın hakları ve özgürleşmeyle ilgili ortak ve kapsayıcı alanların ve toplulukların öneminin hatırlatıldığı, kadın futbol taraftarları hakkında ancak futboldan çok daha fazlasını konuşan canlı karakterleriyle DAE Ödülü Mor Menekşeli Kadınlar’a gidiyor.

Film Geliştirme Atölyesi Ödülleri

Film Geliştirme Atölyesi jüri üyeleri Dumitrana Lupu (Transylvania Pitch Stop), Nathalie Mesuret(Blue Monday Productions) ve Margje de Koning (Ikon), 12-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen proje sunumlarının ardından atölyede ödül alan projeleri belirledi.

Cnc Ödülü: Bir Daha Asla!

Jüri Kararı: Çoğunlukla sesli mesajlardan dinlediğimiz bir çiftin ayrılığının çok gergin son 24 saatiyle bu film, zehirli, narsisistik ilişkilerin ve günümüz sosyal baskılarının bir yansımasını sunuyor.

Köprüde Buluşmalar Ödülü: Memento Non Mori

Jüri Kararı: Köprüde Buluşmalar Ödülü, eğitim alma şansı bulamayan kız çocuklarının durumunu ele alırken hassas ve kişisel bir yerden yola çıkan, kadınların eğitim hakkı mücadelesine bir övgü niteliğinde olan Memento Non Mori projesine gidiyor.

Mattepost Post-Prodüksiyon Onlıne Ödülü: Deniz Ne Kadar Güzel

Jüri Kararı: Mattepost Post Prodüksiyon ödülü, son derece önemli bir içeriği jürinin büyük takdirini kazanan kara mizah tonuyla cesur ve cüretkâr bir biçimde işlemesiyle Deniz Ne Kadar Güzel projesine gidiyor.

Melodika Ses Ödülü: Bekes

Jüri Kararı: Maalesef ki çok aşina olduğumuz ve tanımaya başladığımız zekice bir imge metaforuBu film, bir hayvanın gözünden Suriye sınırındaki mültecilerin içinde bulundukları perişan durumu fark etmemizi sağlıyor.

Postbıyık Ses Post-Prodüksiyon Ödülü: Fifth Eye

Jüri Kararı: Bizlere sansür altında sanatın ve sanatçıların büyük önemini hatırlattığı için hayli önemli ve gerekli bir proje olan Fifth Eye, sanatı bir direniş silahı olarak kullanma yöntemiyle kendilerini riske atıyor.

*Akdeniz Film Enstitüsü Senaryo Atölyesi Ödülü İlerleyen Bir Tarihte Açıklanacaktır.

Seyap Ödülü: Bilmiyorsun, Ama, Bu Kesin

Jüri Kararı: Bu ödülün, kazanan projeye emek verdikleri filmi gerçekleştirmeleri için gerekli desteği sağlayacağına inanıyoruz. SEYAP Yapım Danışmanlığı Ödülü bugüne kadar projeye gösterdikleri yaklaşım ve emeklerinden dolayı Bilmiyorsun, Ama, Bu Kesin projesi ve yapımcıları Nafiseh Lalehve Berk Tuncer’e gidiyor.

Transylvania Pitch Stop Ödülü: Veha

Jüri Kararı: İlk sunumu yapan bu projenin bir sonraki aşamaya, Transylvania Pitch Stop Ortak Yapım Marketi’ne katılmaya hazır olduğuna inanıyoruz. Veha, kadınların bağımsız tercihlerini çözmeye çalışırken bazen de bunların ağır sonuçlarını taşıyan bir proje olma özelliği taşıyor.

Köprüde Buluşma: Dizi Atölyesi Ödülü

OGM Pictures sponsorluğunda gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Diziler atölyesi jürisi AyşılÖzmen, Rana Mamatlıoğlu ve Türkan Derya tarafından belirlenerek ödül, sahibine takdim edildi.

Ogm Pictures Özel Ödülü: Magik Carpet Ride

Jüri Kararı: Magik Carpet Ride projesinin, göç meselesini anlatım biçimi olarak ele alış şekliyle yenilikçi, karakter dayanakları güçlü ve aralarındaki bağ ve iletişimi renkli, seyir zevki ve takip unsurları yüksek dinamik bir iş olarak evrensel boyutta ilgi çekici olacağı görüşündeyiz.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir