Köprüde Buluşmalar Sonuçları Açıklandı!

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Film Festivali-Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenecek projeler açıklandı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından,Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında ve TRT’nin katkılarıyla düzenlenen Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin – Brandenburg ve Hamburg Schleswig – Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 10. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun projeleri açıklandı.

Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye-Almanya ortak yapımı filmlere873.500 Avrodestek verildi.

Kurum temsilcilerinden oluşan seçici kurul, başvuru yapan 12 proje arasından 3 projeyi,toplam 40.000 Avroile desteklemeye karar verdi.

Desteklenen projelerin tamamı aşağıdaki gibidir:

Melisa Önel,Aniden – 10.000 Avro

Ortak yapımcılar: Alara Hamamcıoğlu (Vigo Film Yapımcılık), AnetteUnger (LeitwolfFilmproduktion)

Tolga Karaçelik, Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi– 15.000 Avro

Ortak yapımcılar: Diloy Gülün (Karaçelik Film), Jan Krüger(Port AuPrince Film)

Ziya Demirel, İki Gözlüler– 15.000 Avro

Ortak yapımcılar: Annamaria Aslanoğlu (İSTOS Film), LinusGünther (Klinker Film)

Fon tarafından şimdiye kadar desteklenen 53 film arasında dünya prömiyeriniBerlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), BerlinalePanorama’da yapanAnsızın (Aslı Özge), Forum’da yapanNefesim KesileneKadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken) ile Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan ikifilmBabamın Kanatları (Kıvanç Sezer)ileKardeşler (Ömür Atay) bulunuyor.

Destek alan projelerden Bir Nefes Daha (Nisan Dağ),Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) ve Whitewash‘un (Ahmet Necdet Cupur) çekimleri tamamlandı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir