Kızkalesi Film Festivali Başvuruları Başladı

Mersin’in Erdemli İlçesi’nde bulunan Tarihi Kızkalesi film festivaline ev sahipliği yapacak. 6-7-8 Eylül tarihleri arasında Erdemli’de 1. Kızkalesi Film Festivali gerçekleşecek. Erdemli Belediyesi ve Mersin Sinema Derneği ortaklığında hazırlanan festival kapsamında pek çok ünlü isim Erdemli’de ağırlanırken katılımcıların yarışacağı kısa film yarışmasında 40 bin TL para ödülü verilecek.

Mersin’in simgelerinden Kızkalesi’nin adını verdiği 1. Kızkalesi Film Festivali’nin hazırlıkları sürüyor. Yaptığı kültür-sanat faaliyetleri ile kısa zamanda adından sıkça söz ettiren Erdemli Belediyesi, bu kez de film festivaline hazırlanıyor. Festivali ‘Kızkalesi Yeni Efsanelerini Arıyor’ sloganıyla duyuran Erdemli Belediyesi, sinema sektörünün yönünü Mersin’e çevirmesini sağlamayı hedefliyor.

İlham Kaynağı: Erdemli

Erdemli’nin adının sanatın her alanıyla anılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Bu şehir tarihi boyunca sanatla iç içe olmuştur. Bugün Erdemli’ye baktığınız zaman hangi sanatla ilgilendiği fark etmeksizin ilham kaynağınızı bulursunuz. Biz de sizlere ilhan vermek için, Erdemli’mizi daha çok kişiye tanıtabilmek için siz değerli sinemacı dostlarımızı ilçemize davet ediyoruz. Korykos’tan günümüze burada belki de binlerce efsane anlatıldı. Biz de buranın binyıllardır birikmiş efsanelerine, kendi efsanelerinizi eklemenizi istiyoruz.” diyerek festival davetini açıkladı.  Bu festivallerin gelenekselleştirileceğinin de müjdesini veren Başkan Tollu, bu festivalle birlikte genç sinemacıların teşvik edilmesini ve Erdemli halkı ile sinema sektörü arasında kopmaz bir bağ kurulmasını hedeflediklerini ifade etti.

9 Ödül Sahibini Bulacak

Festival kapsamında düzenlenecek yarışma sonunda ise 3 ayrı kategoride toplam 40 bin TL para ödülü verilecek. Kurmaca, belgesel ve deneysel kategorilerinde kısa filmlerin yarışacağı festivalde toplamda 9 ödül sahiplerini bulacak. Son başvuru tarihinin 15 Ağustos olarak belirlendiği yarışma için katılımcılar saat 23.00’a kadar başvurularını gönderebilecek.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir