Kısa Filmler Aileyi Anlatacak

Siyer Vakfı’nın Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ana sponsorluğunda organize ettiği ve bu yıl 6.’sını düzenlediği  Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışması’nın bugün yapılan basın lansmanı ile takvim, tema ve ödüller açıklandı.

Sinema, Kültür-Sanat ve Medya dünyasına mensup birçok ismin katıldığı lansmanda ilk söz selamlama konuşması için Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya’ya verildi . Kaya dünyanın tarihinde belki de en zorlu dönemini geçirdiğini, doğal afetler, yangın deprem ve iklim şartları, çeşitli hastalıklarla yüzlerce binlerce can kaybına sebep olan virüs salgınları, insanların yurtlarını vatanlarını terk etmelerine göç etmelerine sebep olan işgal ve karışıklıklar, küresel çapta ekonomik ve teknoloji savaşları ve dayatmalar, özellikle İslam coğrafyalarında yaşanan dramın, maalesef cehaletin ve çağı her anlamda yakalamadığına dair ilmi, iktisadi, akademi, coğrafi, siyasi gibi birçok sebep sayılabileceğini ancak kültür ve sanat alanının, bu alana verilen önemin  en az bunlar kadar önemli olduğunu ifade etti.

Siyer Vakfı olarak toplumların dönüşüm ve gelişimlerinde kültür-sanat  faaliyetlerinin çok önemli bir yer teşkil ettiğini, kültür sanat alanında bir medeniyet, tasavvur ve bakış açısı ortaya koyabildiğinizde ancak o vakit diğer alanlarda sağlanan gelişme ve başarıların taçlandırılabileceğine dikkat çeken Kaya, bu anlamda 7 yıldan bu yana Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması ve Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi projeleri ile Kültür ve Sanat müktesebatına katkı sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya’nın açılış konuşmalarının ardından sahneye İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı İdris Serçe davet edildi. İdris Serçe konuşmasında kız çocuklarının gömülmesini ortadan kaldıran İslamiyet ve Hz. Muhammed (s.a.v) için o çocuk güneştir.

Bu Yılın Teması: Aile

Yarışmanın her sene başka bir tema ile eser kabul ettiğini belirten Cemil Nazlı, bu yılın temasının “Aile” olduğunu duyurdu.Bu sene yarışmaya Kurmaca,Animasyon ve Senaryo kategorilerine ilave olarak Belgesel kategorisininde eklendiğini,ödül sisteminin ulusal ve uluslararası olmak üzere her kategorinin ‘’en iyi’’ ifadesi ile 1. olan eserlere verileceğini toplamda da 100.000 TL ödül dağıtılacağını ifade etti.

                Bu sene ile birlikte seçim takviminden dolayı biraz erteleme durumunda kaldıklarını bu vesile ile artık projenin Kasım sonu Aralık başı gibi bir takvime oturtmak istediklerine dikkat çeken Cemil Nazlı her geçen sene yarışmanın biraz daha festival hüviyetine büründüğünü, 5.yılda yapılan etkinliklerin biraz daha genişletilmiş halini bu yılda gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi.

                Her sene projenin genel çerçevesini bozmadan bazı değişiklikler yapılamaya çalışıldığını ,bu sene de önceki yıllardan faklı olarak, Ön Değerlendirme , Ulusal Ana ve Uluslararası Ana Jürilerinin, Onur Konuğu ve Gala ve Ödül Gecesinde misafir olacak isimlerin takvim süreci içerisinde son katılım tarihine kadar peyderpey açıklanacağını ifade etti.

Sinema alanının bir parçası olmanın şüphesiz bir çok güzelliği var. Bu güzellikleri sıralayın derseniz ilk olarak “güzel insanlarla beraber çalışmak “derdim. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Proje ana Sponsoru Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü başta olmak üzere tüm destekçilere ayrı ayrı teşekkür eden Nazlı sözü Danışma Kurulu Başkanı İhsan Kabil’e tevdi etti.

Toplamda 100.000 TL Ödül

Hz. Peygamber’e (sas) ithaf edilmiş olmasıyla Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan ve uluslararası olarak tertip edilen yarışmada bu sene dereceye girecek olan filmlere toplamda 100.000 TL ödül dağıtılacak.

  • Ulusal En İyi Kısa Film Ödülü                        : 25.000 TL
  • Ulusal En İyi Kısa Belgesel Ödülü                : 1o.ooo TL
  • Ulusal En İyi Kısa Animasyon Ödülü           : 10.000 TL
  • Ulusal En İyi Kısa Senaryo Ödülü :   5.000 TL
  • Uluslararası En İyi Kısa Film Ödülü             : 25.000 TL
  • Uluslararası En İyi Kısa Belgesel Ödülü :1o.ooo TL
  • Uluslararası En İyi Kısa Animasyon Ödülü : 10.000 TL 
  • Uluslararası En İyi Kısa Senaryo Ödülü      : 5.000 TL

6. Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Basın Lansmanı, program sonunda Danışma Heyeti ve misafirlerle birlikte çekilen aile fotoğrafı ile nihayete erdi.

Son Başvuru 31 Ekim

31 Ekim 2020 tarihine kadar başvuruların kabul edileceği yarışmanın gala haftası etkinlikleri 01-05 Aralık  Gala ve ödül töreni ise 05 Aralık 2020 tarihinde yapılacak. Katılımcıların başvurularını 31 Ekim 2020 ye kadar www.alemlererahmetfilm.com internet sitesi üzerinden yapmaları bekleniyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir