Kıraathane’de ‘Görülmüştür’ Konuşulacak

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Sinema Konuşmaları başlığı altında 20 Eylül’de vizyona giren ‘Görülmüştür’ filminin yönetmeni Serhat Karaaslan ve oyuncularından Berkay Ateş’i, 26 Eylül perşembe günü (yarın) ağırlayacak. Sinan Yusufoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide filmden sahneler de gösterilecek.

Dünya prömiyerini Karlovy Vary Uluslararası Film Festivalinde yapan Görülmüştür ülkemizde ise 38. Uluslararası Film Festivalinde En İyi Senaryo ve Kurgu ödüllerinin yanın da 30. Ankara Film Festivalinde En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve SİYAD En İyi Film Ödüllerini kazandı.

Yönetmenin ilk uzun metraj filmi olan Görülmüştür fotoğrafta gördüğü bir kadını takıntı haline getiren bir erkeğin hikayesini anlatıyor. Cezaevinde çalışan Zakir’in görevi mahkumlara gelen mektupları okuyarak uygun olup olmadıklarına karar vermektedir. Bir gün mektuptan bir kadının fotoğrafı çıkar. Çıkan fotoğraf mahkûm Recep’in karısı Selma’ya aittir. Genç kadının fotoğrafını çalmaya karar verir. Lakin olay sadece bir fotoğrafın ortadan kaybolması olarak kalmaz. Zakir fotoğrafta gördüğü Selma’yı takıntı haline getirir. Oyuncu kadrosun da Berkay Ateş’in yanı sıra Saadet Işılaksoy, Müfit Kayacan, Füsun Demirel, İpek Türtan Kaynak, Erdem Şenocak ve Banu Fotocan yer alıyor.

Söyleşi Kıraathane İstanbul’da 26 Eylül ‘de 19.00 da gerçekleşecek. Filme dair soruları, merak ettikleri noktalar olanlar cevaplarını hem filmden sahnelerin gösterilmesi hem de yönetmeni ve başrol oyuncusunun cevaplayabilecek kadar yakında olmasından dolayı kolaylıkla bulabilirler.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, "Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi" başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı "Sinema ve Felsefe" dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. 2019-2021 yılları arasında filmarasidergisi.com 'un yayın koordinatörlüğünü yaptı. Şimdilerde ise haberleri, röportajları ve sinema yazılarıyla yer alıyor. 2022 yılından itibaren Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir