Kayseri’de Festival Heyecanı Başladı

Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde gerçekleşen Kayseri Film Festivali heyecanı 28 Kasım akşamı başladı.
 
Açılış töreni ile başlayan ve 1 Aralık’a kadar devam edecek olan festival, dört gün boyunca sinemaseverlere 43 film izleme imkânı sunacak.
 
Kayseri Park Sinema Salonları’nda gerçekleşen açılış törenine Kayseri Büyükşehir Başkanı Dr Memduh Büyükkılıç, Kayseri Vali Yardımcıları Ali Uslanmaz ile Mehmet Sadık Tunç, Talas Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Mustafa Yalçın, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Soner Yılmaz ve Kayseri halkı katıldı.
 
Derda Yasir Yenal’ın sunumuyla gerçekleşen açılış töreni, sanayi ve ticaretin önde gelen şehirlerinden Kayseri’nin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yer aldığı tanıtım filmi ile başladı. Festival direktörü Kadir Turna festivalin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bir film festivali düzenlemenin dünyanın en zor işlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı.

Yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, yönetmen Müjgan Taner ve akademisyen-yönetmen Musa Ak’dan oluşan Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması jürisi ile yarışmada yer alan belgesellerin tanıtılmasının ardından, yapımcı Bulut Reyhanoğlu, senarist ve yönetmen Vuslat Saraçoğlu ile oyuncu Emre Kızılırmak’tan oluşan Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması jürisi ile yarışmada yer alan kısa filmler tanıtıldı. 

Bu yılın önemli yerli yapımlarının bir araya geldiği, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nı kazanacak filmi seçecek yapımcı, yönetmen ve senarist Abdullah Oğuz’un başkan olduğu ve oyuncu İpek Tuzcuoğlu, oyuncu, senarist, yönetmen Görkem Yeltan, kurgu yönetmeni Mustafa Preşeva ile görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi ile yarışmada yer alacak filmler tanıtıldı. Sinema yazarı Burçak Evren, sinema yazarı Prof. Dr. Bülent Vardar ve sinema yazarı Fırat Sayıcı’dan oluşan SİYAD Jürisi ise 10 film arasından “Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)” ödülünü belirleyecek.
 
7. Kayseri Film Festivali’nin açılış töreni, Kadir İnanır, Vahide Gördüm ve Aybüke Pusat’ın başrolünde yer aldığı “Kapı” filminin gösterimi ile sona erdi.
 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir