Kayseri Film Festivali ve Jürisinden Açıklama

Bu yıl 7.’si düzenlenen Kayseri Film Festivali’nde yarışma filmlerinin gösterimiyle iliği yaşanan tartışmalar kamuoyuna yansıdı. Festival yönetimi ve jürisi, yaptıkları açıklamalarla filmlerini çeken yönetmenlere tepki gösterdi, kamuoyuna yanlış bilgilendirdiklerine dikkat çekerek konuya dair ayrıntıları paylaştı.

‘Aidiyet’ ve ‘Görülmüşür’: Yarışmadan Çıkartıldık

Tartışma Aidiyet ve Görülmüştür isimli yarışma filmlerinin festival tarafından ulusal yarışmadan çıkartıldıklarını açıklamalarıyla konu kamuoyuna taşındı. Her iki filmin yetkilileri, sosyal medyadan yaptıkları açıklamada, festivalin filmleri salonda göstermediklerini ve kendilerinden filmlere ait linkleri isteyerek filmleri farklı bir gösterim ortamında gösterdiklerini soyledi. Film yetkilileri, buna onay vermediklerinden dolayı yarışmadan çıkartıldıklarını söyledi.

Festivalden Açıklama: Yönetmeliğe Uymadılar

Tartışmalar üzerine bir açıklama yapan Kayseri Film Festivali yönetimi, tarih değişikliği sebebiyle salonlarla ilgili sorun yaşadıklarını ve bu sorun nedeniyle yarışma filmlerinin ancak birer seansını salonlarda gerçekleştirebildiklerini belirtti. Yönetim, gerek zaman darlığı ve gerekse salonlarla ilgili yaşanan sıkıntı sebebiyle, jürinin filmleri teknik imkanlarla donatılmış bir salonda birlikte seyredebilmeleri için imkan oluşturduklarını ve bunu film sahipleriyle paylaştıklarını belirtti. Yaşadıkları sorunlar karşısında film sahipleriyle görüştüklerini, kendilerinden destek ve anlayış beklediklerini ilettiklerini belirten festival yönetimi ancak iki filmin bu konuda olumsuz dönüş yaptıklarını vurgulayarak, film sahiplerinin filmlerini göstermek istemediklerinin altını çizdi.

Tutumları Yönetmeliğe Aykırı

Festival yönetimi film sahiplerinin tutumlarının festival yönetmeliğine aykırı olduğunu da belirterek aşağıdaki açıklamayı yaptı;

Kayseri Film Festivali çerçevesinde gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Yarışma Başvuru Yönetmeliği’nin “Yapımlar izleyiciye ve seçici kurula festival yürütme kurulunun uygun göreceği salonlarda ve yaptığı izlenceye göre sunulur. Festival süresince yapılan gösterimler için (televizyon hariç) filmlerin yapımcılarından ayrıca izin alınmaz.” maddesine dayanılarak festival kararıyla yapımlar, tüm jüri üyelerinin birlikte hazır bulunduğu ve teknik imkanlarla donatılmış özel bir salonda gösterilmiştir.

Aidiyet filminin yasal sorumluları, filmlerinin festivalin belirlediği salonda jüri tarafından toplu halde harici disk ya da link gösterimi ile izlenmesine izin vermemiş ayrıca filmini ayrıcalıklı bir konuma getirme talebinde bulunarak diğer filmlerin yönetmenlerine haksızlık yaptığı düşünülmektedir. Bu nedenle Aidiyet filmi jüri izleme linki gönderilmediği için jüriler tarafından izlenememiştir. Yarışma katılım koşullarının “L” bendinde de yer alan “Yarışmaya başvurmuş eser sahipleri, festivalin başlangıç tarihinden 15 gün önce yazılı bir belge ile festival yürütme kuruluna başvurmak koşuluyla filmlerini yarışmadan çekebilirler” maddesine uymayarak ve yaptıkları açıklamalarla festivali itibarsızlaştırma girişiminde bulunmuşlardır.

Festival Jürisi: Haksızlık Yapamazdık

Festival jürisi de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Jüri, festivalin Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Yarışma filmlerini festivalin bize sunduğu bir salonda toplu olarak seyredip değerlendirdik. Aidiyet filmi, festival yönetiminin bizi bilgilendirmesi dahilinde, sözleşme şartlarını ihlal ederek diger filmlerle aynı koşullarda jüri gösterimini kabul etmemiştir. Yönetmenin süreçte izlediğimiz diğer filmlerden farklı bir izleme yöntemini diretmesi diğer filmlere haksızlık olacağından jürimiz tarafından bu film izlenmemiş, dolayısıyla değerlendirilememiştir.

SİYAD Jürisi: Aidiyet Tüzüğe Uymadı

SİYAD jürisi adına konuyla ilgili bir açıklama yapan Bülent Vardar, şunları söyledi;

Kayseri Film Festivali SİYAD Jüri Üyeleri Burçak Evren ve Fırat Sayıcı’yla birlikte Aidiyet filminin yönetmeni Burak Çevik’in twitinin ve açıklamasının Festival Tüzüğü 7. Maddesine aykırı bir açıklama içerdiğini kamuoyuna duyururuz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir