FilmArası Dergisi

Kasım Festivallerinde ‘Hayaletler’ Görülecek!

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 5 ödül birden kazanan “Hayaletler”, Kasım ayında 7 ülkede, 8 festivalde seyirciyle buluşacak. Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği film, İspanya’da Seville Film Festivali, İsveç’te de Stockholm Film Festivali’nin ana yarışmasında jüri karşısına çıkacak. “Hayaletler” ayrıca, pandemi koşullarında iptal edilen Karlovy Vary Film Festivali’nin yılın en iyilerini buluşturduğu özel seçkisi 54 ½. Karlovy Vary Film Festivali’nde Julien Temple, Kelly Reichardt, Chloé Zhao, Sean Durkin, Gianfranco Rosigibi yönetmenlerin son filmleriyle birlikte gösterilecek.

Azra Deniz Okyay’ın 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 5 ödülle dönen filmi “Hayaletler”in dünya festivallerindeki yolculuğu hız kesmeden sürüyor. Geçtiğimiz hafta 36. Varşova Film Festivali’nin Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçilerek Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) Ödülü’nü kazanan “Hayaletler” Kasım ayında, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya ve Yunanistan’da seyirciyle buluşacak.

4-13 Kasım tarihlerinde Roma’da gerçekleşecek MedFilms Festivali’nde gösterilecek  olan “Hayaletler”, 5-15 Kasım tarihlerinde 61. Selanik Film Festivali’nin “Highlights / Öne Çıkanlar” bölümünde Yunanistan prömiyerini yapacak. 6-11 Kasım tarihlerinde İspanya’da düzenlenecek ve Avrupa sinemasının yeni yeteneklerinin keşif alanı sayılan 17. Seville Film Festivali’nde yarışacak olan film, 11-22 Kasım’da da İsveç’te 31. Stockholm Film Festivali’nin ana yarışmasında jüri karşısına çıkacak.

Karlovy Vary seçkisine Türkiye’den ‘Hayaletler’

“Hayaletler” ayrıca, Doğu Avrupa’nın en önemli film festivallerinden Karlovy Vary Film Festivali’nin 18-21 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek 54 ½. Karlovy Vary Film Festivali seçkisinde gösterilecek. Temmuz ayında düzenlenmesi planlanan, ancak küresel pandemi nedeniye iptal edilen festivalin yılın en iyilerini bir araya getirdiği programında Julien Temple, Kelly Reichardt, Chloé Zhao, Sean Durkin, Gianfranco Rosigibi yönetmenlerin son filmleriyle birlikte gösterilecek olan “Hayaletler”, seçkiye Türkiye’den davet edilen tek film oldu.

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği filmin Kasım yolculuğu, Fransa’da Amiens (13-21 Kasım), Belçika’da Cinemamed Bruxelles (26 Kasım-5 Aralık) film festivalleri ile devam edecek.

“Sinemamız için benzer çalışmalara ilhâm olacak güçte”

Eylül’de dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nın (Venice International Film Critics’ Week)Büyük Ödül’ünü (Grand Prize Venice International Film Critics’ Week) alan, Ekim başında da 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 5 ödül birden kazanan “Hayaletler”, geçtiğimiz hafta da 36. Varşova Film Festivali’nin Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçilmişti.

Tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin çok konuşulan müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Türkiye gösterim tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak “Hayaletler”in fragmanını izlemek için lütfen buraya tıklayınız.

Avatar

Film Arası Dergisi

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Yorum Yap

Temmuz 2017