“Kalandar Soğuğu” 28. Tokyo Film Festivali’nde

28. Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde Türk sinemasını bu yıl, yönetmenliğini Mustafa Kara’nın yaptığı “Kalandar Soğuğu” temsil edecek. Dünya prömiyeri de Tokyo’da gerçekleşecek olan ve yönetmenliğini Mustafa Kara’nın üstlendiği “Kalandar Soğuğu” festivalin ana bölümünde çağdaş dünya sinemasından seçilen on beş filmle birlikte yarışacak.

22-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin bu sene jüri başkanı, “Olağan Şüpheliler” filminin yönetmeni Bryan Singer. Jüride ise usta yönetmenler Tran Anh Hung, Bent Hamer ve Susanne Bier de var. 1985 yılından bu yana her yıl düzenlenen festivalin bugüne kadar dünya sinemasından seçkin konukları oldu; bilindiği gibi 1985 yılında yönetmen Ali Özgentürk’ün “At” adlı filmi teşvik ödülü almıştı.

“Kalandar Soğuğu” adlı filmde rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği bir mekanda, Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan Mehmet ve ailesinin hikayesi anlatılıyor.

2010 yılında İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Köprüde Buluşmalar”a katılan projeler arasında yer alan film, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi desteğinin ardından Avrupa’nın önemli sinema fonlarından Eurimages tarafından desteklendi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir