Kalamış’ta ‘Yıldızlar Altında Sinema’

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta!

Hepimiz için çok zorlu bir bir buçuk yılı geride bıraktık. En kötüsü bir yana sağlığımızı, sevdiklerimizi, işimizi kaybetme kaygısı ile evlerimize kapandık, yalnızlaştık, bizi bir araya getiren ve hayata bağlayan tutkularımızdan uzak kaldık. Sinema da bunlardan biriydi. Sinematek/Sinema Evi ekibi olarak bu uzun ayrılık sürecini, Sinematek fikrini zamanın ihtiyaçlarına uygun şekilde hayata geçirmek için gereken şartları oluşturmak için çalışarak ve yeniden beyazperdede bir arada film izleyeceğimiz günlere hazırlanarak geçirdik.

Bu arada ekibimiz genişledi, Sinematek/Sinema Evi’nin inşaatı tamamlanan binasında kütüphane, arşiv ve program çalışmalarını sürdürmeye başladı ve sinemacı Emin Alper Sinematek/Sinema Evi’nin sanat yönetmeni olarak göreve başladı.

Sinematek/Sinema Evi’nin Yeni Sanat Yönetmeni Emin Alper

Emin Alper ulusal ve uluslararası festivallerde takdir gören üç filmiyle sinema izleyicisinin iyi tanıdığı bir isim. Bugünlerde dördüncü filminin çekimlerini sürdüren yönetmen, Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih eğitimi aldı, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora yaptı. Üniversitenin sinema kulübü ve tiyatro topluluğunda yer aldığı yıllarda sinemayla daha yakından ilgilenmeye başladı. Bu sırada birkaç arkadaşıyla birlikte Görüntü dergisini çıkardı ve ilk sinema filminin senaryosu üzerinde çalışmaya başladı. İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde tarih ve siyaset dersleri veren Emin Alper ilk kısa filmi Mektup’u 2005’te, ikinci kısa filmi Rıfat’ı 2006’da çekti. 2012 tarihli ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin genç sinemacılara ve yenilikçi sinema yapıtlarına ayrılan Forum Bölümünde yaptı. Berlin’den Caligari ve En İyi İlk Film dalında Mansiyon ödülleriyle dönen Tepenin Ardı daha sonra birçok festivalde gösterildi; İstanbul Film Festivali Altın Lale ve Asya Pasifik En İyi Film Ödülü gibi birçok önemli ödül kazandı. İlk filmin ardından 2015’te Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan ikinci filmi Abluka ve dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan filmi filmi Kız Kardeşler geldi.

Hayata Dönmenin Sevincini Film İzleyerek Kutlayalım!

Emin Alper’le beraber hazırladığımız ilk program, yaz boyunca devam edecek her zamankinden geniş bir Yıldızlar Altında Sinema programı. Sinema tarihinin kayda değer örneklerinden oluşturduğumuz bu programı, içinden geçtiğimiz zor dönemin bizde uyandırdığı duygu ve düşüncelerle belirlediğimiz bir tema üzerine kurduk. Pandeminin yanı sıra ülkemizin ekonomik ve siyasi koşulları nedeniyle de dayanma gücümüzün ve sabrımızın sınandığı bugünlerde insanın daha iyi bir dünya için verdiği mücadeleyi, baskı ve zorluklar karşısındaki direnme azmini, haysiyetini koruma çabasını ve dayanışma geleneğini hatırlamak hepimize iyi gelir diye düşünerek bu temaları ele alan filmlerden 18 filmlik bir seçki hazırladık. 03 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında yaz boyunca haftada iki gece bu programla Kalamış Parkı’ndayız.

Charlie Chaplin’in Şehir Işıkları filminin canlı orkestra müziği eşliğindeki gösterimiyle başlıyoruz

Programın açılışını yine bir Charlie Chaplin filmi konseriyle yapıyoruz. Chaplin’in olağanüstü bir performans sergilediği unutulmaz final sahnesi ile bugün hâlâ izleyenin hayata ve insana inancını tazeleyen Şehir Işıkları filmini, Chaplin’in yazdığı, 2004’te Timothy Brock tarafından restore edilen ve 3 Temmuz akşamı Kerem Esemen yönetimindeki İstanbul Film Müzikleri Orkestrası tarafından yorumlanacak müzik eşliğinde izleyeceğiz. Ardından, Avrupa Kupası finalinin hemen ertesinde futbol aşkını antifaşist direniş ruhuyla birleştiren bir sinema klasiği Cehennemde İki Devre ile devam ediyoruz. Seçkimizin önemli bir kısmı sinema klasiklerinden oluşmakla birlikte ilk kez bu sene açık hava gösterimlerimiz bir filmin prömiyerine de ev sahipliği yapıyor. Kelly Reichardt’ın uzun süredir beklenen filmi İlk İnek’in Türkiye’deki ilk gösterimini MUBI işbirliğiyle Kalamış Parkı’nda gerçekleştiriyoruz.

3 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında Kalamış Parkı’nda kurulacak büyük perdede seyirciyle buluşacak 18 filmlik bu özel Yıldızlar Altında Sinema programı hakkındaki ayrıntılara web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Programa katkılarından dolayı Goethe EnstitüsüMacar Kültür MerkeziJaponya KonsolosluğuCervantes Enstitüsü ve MUBI’ye çok teşekkür ediyoruz.

Gelin, sinema perdesinde film izlemeye hasret kaldığımız bunca zamanın ardından yeniden hayata dönmenin sevincini yıldızlar altında film izleyerek kutlayalım!

Program hakkında ayrıntılı bilgi için : http://sinematek.kadikoy.bel.tr/Program/AnaListe?slug=yildizlar-altinda-sinema-24-06-2021

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir