Japon Filmleri Festivali Başlıyor!

16. Ankara Japon Filmleri Festivali, 06 – 12 Mart 2020 tarihleri arasında, Japonya Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Festival kapsamında gösterilecek filmler:

  •  Let’s Go Jets: Kızların Dans Savaşı (Chia Dan)

2009 yılında Japonya’nın Fukui şehrinde bulunan bir lisenin ponpon kızlar dans kulübünün Amerika’da “cheer dance” yarışmasında şampiyon olmasını konu alan ve gerçek bir hikayeye dayanarak yapılmış bir gençlik filmi

  • Yüreğim Çığlık Atmak İstiyor (Kokoro Ga Sakebitagatterunda)

Sınıf öğretmenleri bir gün mahallede yapılacak dostluk festivalinin yönetim görevini insanlarla ilişki kurmakta ve düşüncelerini söylemekte zorluk çeken lise 3. sınıf öğrencisi Takumi ve Jun’a verir. Jun ve Takumi, tüm sınıf olarak Jun’un yazdığı hikayeden bir orijinal müzikal sahnelemeye karar verir. Gittikçe yürekleri birbirine yakınlaşan Jun ve Takumi… Müzikalin başrol oyuncusu olarak seçilen Jun, kendi duygularını şarkılarla ifade etmeye çalışır.

  • Sesin Şekli (Eiga Koe No Katachi)

Bir ilkokul öğrencisi olan Shoya Ishida, kendi okuluna gelen Shoko Nishimiya adlı işitme engelli bir kızla tanışır. Shoya, Shoko tekrar başka bir okula geçiş yapana kadar tüm okulun Shoko’nun engeliyle alay etmesine öncülük eder. Tüm bunların hemen ardından bu defa da tüm sınıf, Shoko ile alay edilmesine öncülük eden Shoya’ya yönelir ve Shoya kendini yalnız ve tek başına kalmış bulur. Shoya, Shoko ile temasını kaybeder ve yıllarca suçluluk hisseder. Liseye girdikten sonra Shoya, en sonunda ilkokulda yaptıklarını değiştirmek ve onunla arkadaş olmak için Shoko’yu bulmaya karar verir. Tüm bu süre boyunca Shoya yeni ve eski birçok kişiyle karşılaşır ve birçok karmaşık ilişki ve duygu ile mücadele eder

  • Tori Girl

Başta farklı bir amaçla insan destekli uçak kulübüne giren üniversiteli bir kız öğrencinin iki genç arasında gelip gittiği ama yine de yarışmayı kazanmak için elinden geleni yaptığı hikayesine dayanan gençlere yönelik romantik komedi filmi.

  • Kanlı Taht (Kumonosu Jo)

Bu film, Shakespeare’in yazdığı üç trajediden biri olan Macbeth’in bir uyarlamasıdır ve eserin bir Japon samuray liderinin trajedisine dönüştürülmüş halidir. Bu klan şefi kehanetlerle kışkırtılır ve kana susamış insan çatışması orijinaliyle aynı şekilde ele alınmaktadır. Ancak performans tarzı olarak, iç mekân sahnelerine büyük ölçüde yansıyan Japon Noh oyunu dokunuşunu benimsemiştir.

  • Paprika

Yakın gelecekte, PT adı verilen devrim niteliğinde yeni bir psikoterapi tedavisi icat edilir. “DC Mini” adı verilen cihazla bir “rüya dedektifi” gibi insanların rüyalarına girmek ve bilinçsiz haldeyken düşüncelerini keşfetmek mümkün olmaktadır. Hükümet, bu tür gelişmiş psikiyatrik teknolojinin kullanılmasına izin veren tasarıyı kabul etmeden önce, prototiplerden biri çalınır ve bu durum araştırma tesisinde kargaşaya yol açar. Yanlış ellerde, cihazın olası yanlış kullanımı yıkıcı olabilir ve cihazı kullanan kişiye, uykudaki kişinin kişiliğini tamamen yok etme imkânı sunabilir. Ünlü bilim adamı Dr. CHIBA Atsuko, yeni buluşa sinsice zarar vermeyi amaçlayan komplonun ardında kimin olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla, kod adı “PAPRİKA” olan tuhaf ikinci kişiliği ile rüya âlemine girer.

  • Shino Kendi Adını Söyleyemiyor (Shino Chan Wa Jibun No Namae Ga Ienai) 

Kendi adını bile düzgün bir şekilde söyleyemeyen utangaç liseli kız Shino ile müziği seven sınıf arkadaşları arasındaki ilişkiyi esas alarak, gençlerin hüzünlerini, çekişmelerini ve bazen de mutluluklarını yansıtan bir film.

Filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak Büyülüfener Sinemasında izlenebilecek. Etkinlik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi için : https://www.tr.emb-japan.go.jp/itpr_tr/00_000558.html

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir