İtalya’nın Oscar Adayı Vizyona Giriyor

İtalya’nın bu yılki Oscar aday adayı, Hain (The Traitor), 13 Aralık’ta vizyona giriyor. Yönetmen koltuğunda Marco Bellocchio’nun oturduğu filmde, Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi ve Maria Fernanda Cândido, başrolleri paylaşıyor.

Günaydın Gece, Vıncere ve Cepteki Yumruklar gibi filmleriyle tanıdığımız usta yönetmen Marco Bellocchio’nun yeni başyapıtı HAİN (THE TRAITOR) Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı. İtalya’nın 2020 Oscar adayı olarak seçilen filmde, Sicilya mafyasını dize getiren ve “iki dünyanın patronu” olarak anılan Tommasso Buscetta’nın gerçek hikayesi anlatılıyor.

Sicilya Mafyasının Amansız Savaşı

1980’li yıllar, Sicilyalı mafya liderleri arasında amansız bir savaş sürmektedir. Tommasso Buscetta, bu savaşı arkada bırakmak için çok sevdiği Sicilya’yı, çocuklarını, işini ve bağlantılarını bırakıp Brezilya’ya yerleşir. Ancak sonu gelmeyen hesaplaşmalar, yitip giden aile üyeleri ve kanun güçlerinin bitmeyen baskısı sonunda Tommasso bir karar verir ve Yargıç Falcone’yle bağlantıya geçer. Bu kararı yüzünden bazıları onu kahraman, bazıları ise hain ilan edecektir.

Ustalık Eseri

2020’de İtalya’nın Oscar adayı seçilen film, 2019 Cannes Film Festivali’nde yarışmıştı. Filmin 2019 Avrupa Film Ödülleri En İyi Film, Yönetmen, Senaryo ve Erkek Oyuncu adaylıkları bulunuyor. The Guardian film için “Hayran kalacaksınız! Gerçek bir Sicilya filmi.” yorumu yaparken, Variety filmi “Marco Bellocchio’nun ustalık eseri” olarak yorumladı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir