İstanbul Modern’de Çevrimiçi Filmlere Devam

İstanbul Modern Sinema, Kapı Açık adlı yeni bir programla çevrimiçi film gösterimlerine devam ediyor.

Japonya’dan İtalya’ya farklı coğrafyalarda geçen bu dört filmlik seçki, önemli bir olay sonucu hayatları değişen karakterlere odaklanırken ev ile dışarısının, kapının ötesindeki gerçeklikle yüzleşmenin, sosyal ilişki kavramının yeni anlamlar kazandığı bu günleri de yansıtan durumlara bakıyor.

Programda yer alan filmler şöyle:

  • FIRTINADAN SONRA (UMİ YORİ MO MADA FUKAKU), 2016

Yönetmen: Hirokazu Kore-Eda

Oyuncular: Hiroshi Abe, Yôko Maki, Satomi Kobayashi

Ryota, asıl mesleği yazarlık olmasına rağmen son romanını 15 yıl önce yazmış ve artık “ilham perileri” ile beraber kendine olan güvenini de kaybetmiş bir baba. Kazandığı her kuruşu sürekli kumarda kaybeden Ryota boşandığı güzel eşinin yeni bir hayat kurma ihtimalini fark ettiğinde yeniden iyi bir baba olabilmek için çabalamaya karar verir. Bir gece çıkan kuvvetli fırtına yüzünden kendi annesinin evinde eski eşi ve oğluyla mahsur kalmaları,tüm ailenin geçmişle ve içinde bulundukları durumla hesaplaşmasına vesile olacaktır. Altın Palmiyeli usta yönetmen Hirokazu Kore-Eda, Fırtınadan Sonra ile Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yarışmıştı.

  • YUVA (HOME),2008

Yönetmen: Ursula Meier

Oyuncular: Isabelle Huppert, Olivier Gourmet, Kacey Mottet Klein

Marthe, Michel ve üç çocuklarının kendi halinde sürüp giden mutlu hayatları, evlerinin hemen yanı başında on yıldır atıl duran otoyolun trafiğe açılmasıyla alt üst olur. Issız bir bölgedeki evlerinin hemen önünden geçen bu yolun işlevsizliğinin aileye tanıdığı özgürlük ve yalıtılmışlık hissi birden ellerinden alınınca “normal” hayatlarının akışı da sekteye uğrar. Her gün artan trafiğin sesi, oluşturduğu kirlilik, yok olan mahremiyetleri ve daralan yaşam alanlarının içinde giderek daha da sıkışan aile, kendilerine bir çıkış yolu aramak zorunda kalır.

  • ELMA (SİB),1998

Yönetmen: Samira Makhmalbaf

Oyuncular: Massoumeh Naderi, Zahra Naderi, Ghorban Ali Naderi

İranlı yönetmen Samira Makhmalbaf’ın Tahran’ın güneyinde yaşanan gerçek bir olaydan etkilenmesi üzerine 18 yaşında çektiği Elma, babaları tarafından 12 yıl boyunca evden çıkartılmayan ikiz kız kardeşlerin hikâyesine odaklanıyor. Durum komşular tarafından şikâyet edilince 12 yıl sonra ilk defa dışarı çıkan kızların dış dünyada yaşadıkları ve babalarının “korumacı” yaklaşımı genç yönetmen tarafından belgesel ile kurmaca arasında gidip gelen bir üslupla perdeye aktarılıyor. Elma, Locarno’da FIPRESCI özel Mansiyon ödülünü aldı ve Cannes’da da Altın Kamera ile Belirli Bir Bakış ödüllerine aday oldu.

  • MUCİZELER (LE MERAVIGLIE), 2014

Yönetmen: Alice Rohrwacher

Oyuncular: Monica Belluci, Alba Rohrwacher, Margarete Tiesel

Alice Rohrwaher, bu Cannes’da Büyük Ödül’e layık görülen bu ikinci uzun metrajında odağına, ırak bir köyde arıcılıkla geçinen bir aileyi ve bilhassa o ailenin ergen yaştaki en büyük kızı Gelsomina’yı alıyor. Kötü niyetli olmamasına rağmen kolay sinirlenebilen, kendisi de adeta bir arı gibi çok çalışarak ailesini geçindirmeye uğraşan babasına yardım eden Gelsomina, ailesini para ödülü ile lüks bir gemi seyahati vaat eden bir TV yarışma programına yazdırıyor. Ailenin para derdine çare olmak ve biraz da kendini göstermek adına yaptığı bu hamle, tüm ailenin hayatını değiştirecek, hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir