İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

4-19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 34.İstanbul Film Festivali’nin programı bugün yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Festivalin en gözde bölümlerinden olan Ulusal Yarışma’ya seçilen filmlerle beraber Zeki Demirkubuz başkanlığındaki jürinin işinin zor olacağı açık.

Ulusal Yarışma bölümünde hem yurt içinde vizyon yüzü görmüş hem de önemli yurt dışı festivallerde yarışmış filmlerden oluşan çok güçlü ve zengin bir seçki oluşturulduğu söylenebilir. Usta yönetmen Erden Kıral’ın Gece ve Caner Erzincan’ın Yeni Dünya filmi vizyonda seyirciyle buluşan yapımlar olurken, seçkinin diğer filmleri ise ilk kez Türkiye’de seyirciyle buluşacak. İlk filmi Gişe Memuru’yla da festivalde yarışmış olan Tolga Karaçelik’in ikinci filmi Sarmaşık ise adını Sundance Film Festivali’nde finale kalma başarısıyla duyurmuştu. Ali Atay’ın Limonata ve Ufuk Bayaktar’ın Kümes filmleri ise iki önemli oyuncunun ilk filmleri olarak merak uyandıran yapımlar. Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar ve Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları filmleri de Berlin Film Festivali’nin yan bölümlerine seçilme başarısı göstermişlerdi.

Ulusal Yarışma bölümü için seçilen filmler şöyle:

Gece – Erden Kıral
Sarmaşık – Tolga Karaçelik
Limonata – Ali Atay
Nefesim Kesilene Kadar – Emine Emel Balcı
Misafir – Mehmet Eryılmaz
Yeni Dünya – Caner Erzincan
Kümes – Ufuk Bayraktar
Hasret – Ben Hopkins
Kar Korsanları – Faruk Hacıhafızoğlu
Saklı – Selim Evci
Eksik – Barış Atay

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir