İptal Kültürünü Eleştirdi

Breaking Bad dizisinde canlandırdığı Walter White karakteriyle dünya çapında ünü kavuşn Bryan Cranston verdiği yeni bir röportajda iptal kültürü fikrini eleştirdi.

Bryan Cranston; Associated Press’in paylaştığı bir video röportajda, kamusal bir figürün saldırganca kabul edilen bir şey yaptığında veya söylediğinde kamu nezdinde ayıplanmasını ve suçlanmasını karşılayan iptal kültürü hakkında konuştu.

64 yaşındaki oyuncu “İnsanların isteyerek veya kazara hata ya da haksızlık yaptıklarında maruz bırakıldıkları iptal kültüründe yaşıyoruz ve dünyamızda bağışlayıcılık azaldı. Maalesef daha kaba bir ortamda bulunduğumuzu düşünüyorum. Bence toplumlarımız daha katı ve daha anlayışsız, daha müsamahasız, bağışlamadan daha uzak hale geldi” dedi.

Independent’ın haberine göre; Cranston çağdaş toplumda bağışlamanın yerinin ne olduğunu kendine bir süredir sorduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Buna tekrar bakmaya ve bir nefes vermeye ve bağışlanmayı istemenin ve bağışlanmanın zayıflık değil, insanın güçlü yönleri olduğunu fark etmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.”

Bryan Cranston, ayrıca kamusal figürlerin kamu nezdinde kınanmalarının sonucunda hayatlarının geri kalanı boyunca toplumdan dışlandıklarını öne sürdü.

“İptal kültürü” kamuoyunda epeyce tartışılan bir kavram. Bu yaklaşımı savunanlar, çoğunlukla olumsuz çağrışımlarla kullanılan terimin hesap verebilirlik kavramıyla iç içe olduğunu ve “iptal kültürünün” insanların söyledikleri ve yaptıklarından sorumlu tutulmalarından daha fazlası olmadığını ileri sürüyor.

(NTV)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir