İlk Türk Kadın Hükümdarı ‘Tomris’ten İlk Fragman!

Kazak yönetmen Akan Satayev’in yönettiği binlerce yıllık Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını konu alan Kazakistan yapımı “TOMRİS” filminden ilk fragman, Türkçe altyazılı olarak yayınlandı.

Filmin Konusu

Film genel olarak Saka Türkleri’nin başına geçerek Pers İmparatorluğu’nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını ve zaferlerini anlatıyor.

Yabancı Dilde En İyi Film Katagorisinde Yarıştı

Akan Satayev’in yönettiği Kazakistan yapımı film, vizyona girdiğinde büyük yankı uyandırarak yüzbinlerce sinemaseveri salonlara çekti. Önemli bir başarıya da imza atan “Tomris”, Golden Globes Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde bu yıl yarışma listesine girdi.

Tomris Hatun Hakkında

M.Ö 6. yüzyılda, kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu’nu yeniden Orta Asya’nın hakimi yaptı. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu’nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

10 Nisan’da Vizyona Giriyor

Türkiye yayın hakları “Siyah Beyaz Film” şirketi tarafından alınan, CGV Mars Dağıtım aracılığıyla 10 Nisan’da gösterime girecek.

Fragman’ı izlemek için tıklayın.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir