İlk Senaryo Yarışması’nın Jürisi Açıklandı

DenizBank’ın ülkemizin kültür ve sanat yaşamına yeni zenginlikler katma yönündeki misyonunun uzantısı olarak Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde bu yıl dördüncüsünü hayata geçirdiği Deniz Bank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın jüri üyeleri belirlendi. 1 Kasım’da başvuruların tamamlanacağı 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın İlk Senaryo kısmında değerlendirmeyi yapacak jüri üyeleri belli oldu.

İki kısımdan oluşan DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın İlk Senaryo bölümünün Ana Jüri Başkanlığını Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ve 7 Kocalı Hürmüz filmleriyle ünlü, Türk sinemasının önde gelen isimlerinden, yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncu Ezel Akay üstlendi. 

Ana Jüride Ünlü İsimler

Ana jüride Ezel Akay’a, Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, O Şimdi Asker ve Kötü Kedi Şerafettin gibi günümüz Türk Sinemasının önde gelen filmlerinin ve Aile Bağları, Pilli Bebek ve Heberler gibi televizyon dizilerinin senaryo yazarı Levent Kazak; International Emmy ödüllerinde aday gösterilen ilk Türk oyuncu unvanına sahip, yer aldığı sinema filmleri ve televizyon dizileri ile uluslararası platformlarda adından söz ettiren ünlü oyuncu Tuba BüyüküstünBlue ve bağımsız yönetmen Tony Gatlif’in Aman Doktor (Djam) filmlerinin yapımcısı olarak tanınan uluslararası yapımcımız Suzan Güverte ve Deniz Bank Kültür Sanat Yöneticisi ve TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Perihan Yücel eşlik ediyor.

Ön Jüride Türk Sinemasının Gizli Kahramanları

Ana jürinin aralarından en iyi üç senaryoyu seçeceği finalistleri ise yine sektörden önemli isimler belirleyecek. Her sene yüzden fazla senaryonun başvurduğu yarışmada ön jüri, TAFF Yapım Genel Koordinatörü Ömer Çalıkoğlu, Intermedya İçerik Sorumlusu Naz Yiğit, TAFF Yapım İçerik Geliştirme Sorumlusu Arman Güvenç, TIMS & B Dramalar Sorumlusu Gözde Yılmaz ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Okan Ormanlı’dan oluşuyor. 

Ön jürinin yapacağı değerlendirmeyi geçecek 15 senaryo arasından ana jürinin yapacağı değerlendirme sonrası belirlenecek ilk üç senaryo ödül töreni gecesinde açıklanacak. Dereceye girecek eserlerden birincisi 25.000 TL, ikincisi 15.000 TL ve üçüncüsü ise 10.000 TL para ödülü ve sektörden ünlü isimlerden alacakları senaryo doktorluğu hizmeti ile ödüllendirilecek. 

Yarışmaya ilişkin detaylı bilgiler etkinliğin internet sitesi olan ilksenaryo.tursak.org.tr adresinden öğrenilebilir. Yarışmayla ilgili gelişmeler de hem etkinliğin web sitesinden hem de TÜRSAK Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir